Шах и мат за лекарското съсловие

Шах и мат за лекарското съсловие

Вече почти година Българският лекарски съюз сърба попарата, надробена от някогашното му ръководство, и едва ли скоро ще си поеме въздух, за да започне на чисто. Тежкото наследство, което остави бившият председател Андрей Кехайов, все по-силно тегли организацията към дъното, а съсловието все не успява да се обедини срещу проблемите. Въпреки че лекарите припознаха новия си водач в лицето на Цветан Райчинов и го избраха за председател на 47-я отчетно-изборен събор на съюза, пропуснаха нещо много важно - да изслушат финансовия отчет на някогашния си ръководител и да му потърсят лична отговорност за забърканата каша. А тя никак не е малка, защото лекарските интереси здраво са се оплели с корпоративните и резултатите съвсем не са в полза на докторите.
В основата на всичко, разбира се, е липсващият архив на съюза, който Кехайов предвидливо отнесе със себе си, преди наследникът му (и сегашен здравен министър) д-р Божидар Нанев да поеме ръководството на организацията. В началото на годината новоизбраният председател завари празни офиси, без нито един документ, който да удостоверява, че управителните органи са извършвали някаква дейност през последните три години. Нямаше ги не само протоколите от заседанията на управителния и националния съвет, но също и архива на дружеството "Български лекар" ЕООД (еднолична собственост на Българския лекарски съюз с управител Андрей Кехайов до началото на март), заедно с почти цялата счетоводна, данъчна и банкова документация. Част от нея съюзът успя да възстанови, като извади дубликати, но все още не е запълнил всички празноти.
Междувременно в прокуратурата бяха повдигнати обвинения срещу д-р Кехайов за разпространение на невярна информация, за организирането на нелегитимен събор през декември 2008-а и за длъжностни престъпления. Заради липсата на архив обаче разследванията приключиха с "отказ от образуване на производство". Този факт Кехайов използва изцяло в своя полза. От липсата на документи се "препъна" и поръчаният от новото ръководство на съюза финансов одит за периода 2005-2008 година. Одиторите успяха да съставят само доклад за фактически констатации, който няма юридическа стойност, защото изводите в него се базират на частични свидетелства. При тази ситуация съсловната организация буквално е матирана и не може да потърси никаква отговорност от никого.
Като капак на всичко са дълговете за почти половин милион лева, завещани от Андрей Кехайов, към които се добавят и загуби за почти 95 хил. лв. от невърнат ДДС. Както "БАНКЕРЪ" неведнъж е посочвал, бъркотиите са най-вече заради земята в центъра на София, подарена на организацията от правителството преди повече от три години и отредена за строеж на "Дом на лекаря". През 2007-а, когато Кехайов бе председател на съсловната организация, Българският лекарски съюз учреди "Български лекар" ЕООД, за да проектира и построи сградата, а година по-късно го регистрира и по Закона за ДДС. Съюзът сключи и договор с "Консорциум за инженерингови проекти и строителство ДЗЗД" за общо 475 хил. лв., които би трябвало да покрият разходите по проектирането и строежа. Почти половината от сумата е изплатена авансово, а отделно е начислен и ДДС за строително-монтажни работи на стойност 95 хил. лева. Оказва се обаче, че задълженията по договора с лекарския съюз някак си са били прехвърлени към дружеството, но в архива на организацията липсват документи, които да удостоверяват това.
Междувременно на сметката на "Български лекар" е бил заведен и банков кредит за 300 хил. лв., който почти постави пред свършен факт новоизбрания тогава председател на организацията д-р Божидар Нанев, тъй като трябваше да бъде покрит до 20 април тази година. Впоследствие се установи, че заемът е бил обезпечен с 375 хил. лв. от фирма "Ела" ЕООД - еднолична собственост на Андрей Кехайов, и ако парите не бъдат върнати на банката, въпросната фирма може да предяви претенции към земята и строежа на Дома на лекаря. Тоест подаръкът от правителството да отиде в частни ръце. За да не се стига дотам, д-р Нанев тегли втори заем за 420 хил. лв., с който да изплати първия кредит на посочения падеж. Парите са получени срещу ипотека на земята, или казано по друг начин - на карта е поставен материален актив за 9.1 млн. лева. Въпросът сега е дали лекарската организация ще съумее да върне дълга, или завинаги ще се раздели с идеята за Дом на лекаря? Не е ясно и кой ще е виновен при евентуално неблагоприятно стечение на обстоятелствата, тъй като делегатите на Събора на лекарския съюз единодушно освободиха Божидар Нанев от отговорност за месеците, през които е управлявал.
"Наличните средства в касата на Българския лекарски съюз в момента са 70 хил. лв.", уточни новият му председател д-р Цветан Райчинов. За предишните два месеца обаче не са събрани 53.4 хил. лв. от членски внос, а общите разходи надвишават приходите с почти 14 хил. лева. Съюзът работи на загуба и всячески се бори да върне доверието на лекарите, за да започнат отново да внасят по 2 лв. на месец в касата на организацията. Освен това се опитва да възстанови и споменатите 95 хил. лв. от ДДС за миналата година. Само че мисията изглежда обречена на провал - в началото на октомври Националната агенция за приходите вече е отказала да възстанови сумата заради смесването на дейност и документация между "Български лекар" ЕООД и Българския лекарски съюз. Има някакъв шанс тази позиция да се промени, но само ако Кехайов благоволи да върне задържаните книжа на дружеството и съюза. В него са също част от счетоводната документация на "Български лекар" заедно с годишното данъчно приключване на фирмата, без които НАП не може да върне нито лев от ДДС.
"Убеден съм, че "Български лекар" е ненужна структура. Тя няма задължения, но заради нея лекарският съюз загуби немалко пари и натрупа дългове за почти половин милион лева. Затова ще е по-добре да се закрие", убеден е собственият управител на дружеството Стефан Константинов. По думите му цялата схема е замислена с една-единствена цел - Кехайов да присвои терена в столицата. "Ненормално е да започваш строеж за 20 млн. лв., без да разполагаш с парите. По същия начин скрито се приватизират болници и ДКЦ-та - тегли се заем, който не може да се обслужва, след което се явяват кредиторите и предявяват претенции", допълни Константинов.

Quo VADIS бр. 09 24.09.2020 година



Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists