След вчерашната среща в Министерски съвет
БЛС НАСТОЯВА ЗА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА БЮДЖЕТА НА НЗОК
Сценарии за ударна приватизация на всички стационари заподозря БСП. "От края на миналата година дълговете на всички болници нарастваха неимоверно. Но те са регистрирани по Търговския закон. В един момент най-големият кредитор може да се сдобие с активите на дадено дружество на цена, много по-ниска от реалните му активи. Дали някой не е решил да направи цялото здравеопазване частно?", попита шефът на здравния съвет на БСП и бивш зам.-министър на здравеопазването Емил Райнов.
"В момента не само в малките, но и в големите болници има напрежение. Дори и в академичните медицински центрове обемът на дейностите ще падне с 30-40 на сто", прогнозира Райнов преди вчерашната среща на премиера и здравния министър Божидар Нанев с шефовете на големите лечебници.
"Не вярвам точно интереси за приватизация да са причина за задлъжняването на малките болници - коментира д-р Цветан Райчинов, шеф на лекарския съюз. - Сградите са в такива райони, че преминаването им в частни ръце не е атрактивно. Приватизацията сама по себе си не е нещо лошо, стига да се запази дейността на лечебното заведение." Опасенията в момента били свързани с обещаните допълнителни плащания за болниците. БЛС настоява за промяна в закона за бюджета на НЗОК. Тя обаче можела да стане само в Министерския съвет и ще отнеме поне месец-два.
Още информация и коментари
Вариант „Б" и за болниците
Промени се правят и в болничната реформа, в чийто успех властта реши да вложи цялата си енергия. При това само дни след замразяването на пенсионната.
Вариантът се върна в изходна позиция и този път е далеч по-диалогичен. Гарантиран с 400 млн. лв. от резерва и шанс за малките болници. До „Кръгом" и план „Б" се стига, след като началната решимост да се затворят 100 лечеб¬ници срещна отпор. Хората се усъмниха, че дър¬жавата ще осигури на всеки болен хеликоптер, щом не смогва да издържа някакви си „мижави" болници. И очакват да не им правят вятър с перките, а да им предложат реална алтернати¬ва.
__Ще вадят 400 млн. лв. от резерва, но болниците да не спекулират с жертвите
Още 1 г. живот за 15 болници - за да станат истински
Целта на здравната реформа била весели българи__
Виктор Иванов
400 млн. лв. от резерва и гратисен период за закриването на болниците обеща вчера властта.
Половин до една година отсрочка ще получат 15 болници в отдалечени населени места, за да изпълнят критериите за сключване на договори със здравната каса. Това обяви премиерът Бойко Борисов след среща с шефовете на болниците в страната, на която се опита да тушира напрежението заради закриването на по-малките здравни заведения.
"Целта е тези болници в кавички да се опитат да станат истински, вместо да ги закриваме", обясни Борисов. Ако не успеят да се реформират обаче, ще бъдат затворени и на тяхно място ще се направят центрове за спешна помощ. "Те и в момента по същество са такива, а не истински болници", заяви Борисов.
Коя болница ще ползва отсрочката и коя не, ще се решава индивидуално. Общият критерий ще е да обслужва хора, които нямат алтернатива. Такива са например болниците в Смолян и Гоце Делчев, дадени за пример по време на срещата. Втората със сигурност ще ползва отсрочката да приведе дейността си според здравната реформа, потвърди и здравният министър Божидар Нанев.
Ако Гоце Делчев остане без болница, хората от района трябва да пътуват 120 км, за да постъпят в здравно заведение. За да се запази градската лечебница, ще й се даде шанс с по-добър мениджмънт да се покрият всички изисквания и да се помогне кадровата обезпеченост", обясни той.
“20 болници, които или нямат сключени договори със здравната каса, или имат за 1-2 пътеки обаче все пак ще бъдат закрити”, обяви Нанев.
По-рано НЗОК обяви, че 12 са обречените, но в хода на проверките бройката може да нарасне.
"Целта на реформата е по-добро здравеопазване, а не икономии.
Големият въпрос е да спрем изтичането на пари и да постигнем максимално добро лечение навсякъде", заяви на лекарите премиерът Борисов. Доказателство за това била готовността на управляващите да плащат и над делегираните бюджети на болниците, ако успеят да докажат свършена работа.
Зам.-шефът на Народното събрание Лъчезар Иванов обещал парламентът да разблокира още 350-400 млн. лв. за допълнителни плащания към болниците, когато предвидените в бюджета пари свършат. Според финансовият министър Симеон Дянков това обаче засега не се налагало, защото той вече обещал допълнително 350 млн. лв. от преизпълнение на бюджета в НАП и митниците.
“Целта на реформата е да имаме едни по-здрави, по-силни, по-щастливи и по-весели българи”, обяви Дянков. Той обеща на шефовете на болници до края на мандата да увеличи с 50% парите за здраве.
В момента се отделяли 4,5% от БВП, а след три години щели да са поне 6%. За да се постигнело това нещо обаче, било нужно да се спрат далаверите в болниците.
На срещата с докторите, Борисов ги помолил да не спекулират с починалите хора, като твърдят, че са жертва на реформата. "Сега, ако ви поискам цифрите колко хора са починали в болниците ви ще видим, че хич не е малка", обясни той. Премиерът накарал лекарите да гласуват дали в страната да бъде разрешено движението на автомобили, ако знаят, че над 1000 човека ще загиват на година, разказа самият Борисов. Никой от шефовете на болниците не подкрепил такова решение.
Всеки първи вторник на месеца шефовете на болниците ще се събират на съвет при премиера Борисов, за да решават проблемите си. "Не е задължително всеки да присъства, но когато имате проблем, заповядайте", обърна се към тях министър-председателят. По време на срещата той им казал, че са неговият управителен съвет за здравеопазването.
Lastest news
Active campaigns
Български лекарски съюз рестартира националната си кампания срещу насилието над медици #ПребориГнева със серия от обучения, които са разработени от психолози на Лаборатория за психично здраве - ВМА