СТАНОВИЩЕ ПО ПОВОД ОБЩЕСТВЕНОТО ОБСЪЖДАНЕ НА ПРОМЕНИТЕ В ЗОП

СТАНОВИЩЕ ПО ПОВОД ОБЩЕСТВЕНОТО ОБСЪЖДАНЕ НА ПРОМЕНИТЕ В ЗОП

ДО

ПРОФ. НИКОЛАЙ ДЕНКОВ

МИНИСТЪР – ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ГР. СОФИЯ, БУЛ. КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР ДОНДУКОВ № 1

ДО

ПРОФ. ХРИСТО ХИНКОВ

МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

ГР.СОФИЯ, ПЛ. СВ.НЕДЕЛЯ № 4

ДО

АСЕН ВАСИЛЕВ

МИНИСТЪРА НА ФИНАНСИТЕ

ГР.СОФИЯ, ул. "Г. С. Раковски" № 102

ДО

НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ГР.СОФИЯ, ПЛ. НАРОДНО СЪБРАНИЕ № 2

СТАНОВИЩЕ

ПО ПОВОД поместения на 09.06.2023 год. на Портал за обществени консултации (strategy.bg) за обществено обсъждане Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки 

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

В качеството си на заинтересовани страни, ангажирани с обезпечаване потребностите на гражданите на Република България, свързани със социалната им сигурност, в една от най-важните сфери, а именно опазване живота и здравето на здравноосигурените пациенти, бихме искали да възразим срещу предложената отмяна на чл. 14, ал. 8 от Закона за обществените поръчки (ЗОП). Аргументите ни за това са следните:

НЗОК е осигурителен орган, т.е. тя покрива определени социални рискове по отношение на здравноосигурените лица, а именно заплащането на медицинска помощ, дентална помощ и лекарствено лечение при настъпването на определени заболявания. Право на всяко здравноосигурено лице е тези рискове да му бъдат покрити при условията на равнопоставеност. Именно затова договорите, сключвани от Националната здравноосигурителна каса с изпълнители на медицинска и дентална помощ, договорите за заплащане и за договаряне на отстъпки на лекарствени продукти, медицински изделия, високоспециализирани апарати/уреди за индивидуална употреба, помощни средства, приспособления и съоръжения за хората с увреждания се сключват по реда на Закона за здравното осигуряване и са извън приложното поле на ЗОП. 

Предложението за отпадане на чл. 14, ал. 8 от ЗОП би задължило НЗОК да провежда процедури по реда на Закона за обществените поръчки за закупуване на медицинска помощ, дентална помощ и лекарствено лечение и съществено ще затрудни възможността българските граждани, както и на здравноосигурените граждани на други страни-членки на ЕС, да упражняват своите здравноосигурителни права в България. Осъществяването на обществена поръчка за доставка чрез покупка от страна на НЗОК на медицинска и дентална услуга, или лекарствен продукт поставя въпроса за закупените количества медицинска и дентална помощ, и лекарства, начина на определяне на квотите и тяхното разпределение. Поради характера на здравноосигурителните рискове техните количествени измерители трудно могат да бъдат определени по административен път от национален орган. Т.е. централизираното закупуване от НЗОК на конкретни количества от определен вид медицинска и дентална помощ, или даден лекарствен продукт от един доставчик биха довели или до свръхзакупуване, или до недостиг, което ще наруши правото на равнопоставеност на здравноосигурените лица да получат медицинска и дентална помощ, или лекарствено лечение на територията на България независимо от времето или мястото на настъпването на здравноосигурителния риск.

Именно поради това в европейското законодателство, по-специално Директива 2014/24/ЕС и Директива 2014/25/ЕС областите, свързани със социалната сигурност на държавите членки и регулираните с национално законодателство права, не са в приложното поле на обществените поръчки. Безспорно договорите, които са изключени от приложното поле на ЗОП с чл.14, ал.8 от ЗОП засягат социалната сигурност на задължително здравноосигурените лица в Република България, както и тези на здравноосигурените граждани на други държави-членки на ЕС. Видно от императивно заложените правила в Директива 2014/24/ЕС „настоящата директива не следва да засяга законодателството на държавите членки в областта на социалната сигурност“. Освен това в двете директиви, дефинитивно е залегнало, че държавите членки имат правото да организират предоставянето на задължителни социални услуги или други услуги като нестопански услуги от общ интерес или като съчетание от двете, без да прилагат Директивата. Нестопанските услуги от общ интерес „не следва да попадат в обхвата на настоящата директива“. 

Във връзка с изложеното дотук бихме искали да възразим срещу предложението чл. 14, ал. 8 от ЗОП да бъде отменен. Смятаме, че ЗОП е неприложим при  договорите, сключвани от Националната здравноосигурителна каса с изпълнители на медицинска помощ, дентална помощ, договорите за заплащане и за договаряне на отстъпки на лекарствени продукти, медицински изделия, високоспециализирани апарати/уреди за индивидуална употреба, помощни средства, приспособления и съоръжения за хората с увреждания.

С уважение:

Д-р Иван Маджаров                                               Д-р Николай Шарков

Председател на УС на БЛС                                   Председател на УС на БЗС

Деян Денев -Директор на ARPharM                             

Д-р Евгени Тасовски-Директор на БГФармА

адв. Свилена Димитрова - председател на УС на ББА

д-р Васислав Петров-председател на УС на НСОМБАЛ  

 д-р Неделчо Тотев-председател на УС на СОББ

Становището може да прочетете тук



Lastest news


Active campaigns

Кариери

Български лекарски съюз с кампания в помощ на лекарите, които търсят работа и лечебните заведения, които набират медици.

Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists