ЗАПЛАЩАНЕТО ЗА РАБОТА В НЕБЛАГОПРИЯТНИ РАЙОНИ Е НЕСПРАВЕДЛИВО

ЗАПЛАЩАНЕТО ЗА РАБОТА В НЕБЛАГОПРИЯТНИ РАЙОНИ Е НЕСПРАВЕДЛИВО

altБЛС ЩЕ ИСКА КОРЕКЦИЯ НА МЕТОДИКАТА
В централата на съсловната организация се проведе среща на Комисията на БЛС за обсъждане на Методиката за определяне на месечното заплащане за работа в населени места – център на практики с неблагоприятни условия на работа на изпълнители на ПИМП. Комисията е сформирана с решение на УС във връзка със сигнали от лекари и НСОПЛБ за различно тълкуване на текстовете на Методиката в различните РЗОК и наличие на несправедливо разпределение на осигурения за тази дейност ресурс.
След обсъждане на множество конкретни примери, присъстващите се обединиха около мнението, че в момента сумите за работа в неблагоприятни условия се разпределят несправедливо и е необходима корекция на методиката. Целта на предлаганите промени е да се намали до минимум субективността при определяне на сумите и вероятността за лоши практики, както и реално да се осъществи стимулиране на лекарите, които реално извършват медицинска дейност в населени места с неблагоприятни условия.
Бяха разгледани постъпилите в БЛС предложения за промени и проблемите, които са поставени от общопрактикуващите лекари във връзка с прилагането на Методиката. При определяне на предложенията за промени комисията е ръководена от следните принципи:
1. Заплащане по Методиката да се получава от всички лекари, които работят в населени места, съответстващи на критериите в Приложение 1, независимо къде е регистриран центъра на практиката.
2. Заплащане по Методиката да се получава само в случаите, когато изпълнителят на ПИМП осигурява достатъчно присъствие на лекар (общопрактикуващ или нает) в съответното селище. Като критерий за достатъчност, комисията прие осигуряване на време за амбулаторни или домашни прегледи 1 час седмично на всеки 50 ЗЗОЛ с непрекъснати ЗОП.
3. От критериите в Приложение 1 да отпаднат тези, които нямат измерител, или тяхното определяне се влияе до голяма степен от субективни фактори. В тази връзка се предлага да останат определящи само критериите за
- отдалеченост на практиката от други лечебни заведения;
- трудна достъпност (пресечена местност, лоши пътища);
- разпръснатост на практиката (амбулатория, обслужваща две или повече населени места);
- съобразяване на изискванията за медицинска дейност с броя обслужвани ЗОЛ в съответното населено място.
Комисията ще представи на УС предложените промени и след тяхното утвърждаване, те ще бъдат предложени на НЗОК.
В заседанието участваха Д-р Галинка Павлова, зам.председател, Д-р Виктория Чобанова,.
Д-р Дафина Тачова и Д-р Иван Маджаров – членове на УС.




Lastest news


Active campaigns

Кариери

Български лекарски съюз с кампания в помощ на лекарите, които търсят работа и лечебните заведения, които набират медици.

Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists