Здравната реформа предизвика разнобой в ГЕРБ

Здравната реформа предизвика разнобой в ГЕРБ

01 август 2011

Дина Христова
Здравната реформа на ГЕРБ буксува, защото се прави само от ресорното министерство, без нужната парламентарна подкрепа, обяви министър Стефан Константинов пред БНР.

"За да не се развива системата с бурни темпове, трябва да има някакво обяснение. Простото е, че тримата най-глупави хора в държавата са били министри на здравеопазването досега и, естествено, трябва да се продължи в същия дух с промени през няколко месеца да си намерим умника. Моето обяснение е по-различно - реформите в здравеопазването са мащабно и трудно начинание. Това не е по силите на един човек. Той трябва да има подкрепата на цялото правителство. И още по-важно е да има подкрепата на парламента, на институциите, на обществените организации", обяви Константинов в отговор на обвиненията на депутата от ГЕРБ Десислава Атанасова. Ден по-рано Атанасова, която е шеф на парламентарната здравна комисия, обяви, че реформата се е опорочила и не съответства на политическата програма на управляващата партия. И въпреки промяната на трима министри системата не се развива с бурни темпове.
Константинов настоя да се попитат членовете на ръководството на ГЕРБ, на здравната комисия и на цялата ПГ дали и какви законови промени е предлагал и дали е настоявал за реформи или е защитавал сегашната система. От изказването му стана ясно, че всички негови идеи за промени са оставали без подкрепа от депутатите.
Министърът се надява народните представители да го подкрепят догодина парите за здраве да бъдат повече. Той настоява ведомството да получи целия бюджет за финансиране на медицинските дейности, които то трябва да заплаща, а касата - всички пари от вноски. За 2011 г. парламентът реши касата да преведе на МЗ 340 млн. лв. от вноски за заплащане на медицински дейности, лекарства и медицински изделия, осигурявани от министерството, което досега ставаше с пари от бюджета.

Според Десислава Атанасова пък системата на здравеопазването ще спечели много от въвеждането на прословутите диагностично свързани групи, за които се говори вече 2 г. Миналата седмица правителството реши да се закупи ноу-хау за тях от Австралия. Константинов не каза колко ще струва това на държавата, тъй като австралийците искали конфиденциалност, но заяви, че те ще избият разходите за покупката стократно.




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists