ЗДРАВНО ДОСИЕ ЗА ВСЕКИ ОТ НАС!

ЗДРАВНО ДОСИЕ ЗА ВСЕКИ ОТ НАС!

02.07.2010 г., с.11-12

Опитите за реформи досега глътнаха 20-27 млн. лв., а стратегия няма

Откъде да започне здравната ре­форма, за да бъде тя реална и ефек­тивна? Българската асоциа­ция за закрила на пациенти­те (БАЗП) предлага начало­то да бъде поставено с елек­тронно здравно досие на все­ки български гражданин.
При нас постоянно при­стигат информации, жалби и сигнали за увредени и почи­нали пациенти, ползвали здравната система. Един от тези случаи е 2-годишният Данаил Стоянов Донев, по­чинал във Варна.
Пред мен е епикризата от последното лечебно за­ведение, където се е случи­ло това. Изглежда, всичко е извършено правилно - но детето умира, вместо да започне животът му. Пи­тат ни: дали това е епикриза на реално случилото се и на извършена медицинс­ка дейност, или е стъкмистика, представена като официална документа­ция?
Близо 75 хил. души уми­рат годишно в България, от тях една трета - в болни­ците. За увредените там и за лекарските грешки ня­ма статистика и затова на дневен ред е актуалността за достоверността на ме­дицинската документа­ция.
Сегашното правител­ство е третото поред, за което приоритет е здрав­ната реформа. Как да му помогнем, ако искаме то да успее?
Българската асоциация за закрила на пациентите е принудена от „оправда­телните" епикризи да пре­дизвика обществена ди­скусия за реализирането на такава реформа в здравната система, в центъра на която да е пациентът
Да започнем от ежеднев­ния проблем, с който па­циентът се сблъсква - ме­дицинската документация и здравната информация, заложена в епикризата, как той разбира с какво е лекуван и как се отразяват неговото информирано съ­гласие и удовлетвореност от извършеното лечение и всъщност колко достовер­на е изготвената докумен­тация, след всяка среща със здравната система?
Затова в случая ще за­почнем от очакваното въ­веждане на електронно здравеопазване и подобря­ване качеството на услуги­те и ефективността на са­мата система в условията на криза.
От години различни ведомства разработват фраг­менти на цялостната систе­ма, като по неофициални данни са похарчени между 20 и 27 млн. лева по различ­ни проекти в здравеопазва­нето, без цялостна визия за търсения резултат.
Не може ли да се опреде­ли единен орган, отговорен за стратегия за реформа е здравеопазването, напри­мер НЗОК. Защо този ор­ган трябва да бъде НЗОК -защото е финансиращ ор­ган, който разполага с най-пълна информация.
Да се изготви стратегия и план за прилагането й с конкретен бюджет и сроко­ве за изпълнение. Ние счи­таме, че като контролен ор­ган би трябвало да участва МЗ, което да следи сроко­вете и целесъобразността на похарчените средства. Подобно разпределение ще гарантира яснота на отго­ворностите.
Разработените в различ­ни институции фрагменти могат да се интегрират в завършена автоматизирана система за електронно здравеопазване в рамките на 6 месеца и за целта е необходимо да се похарчат около 500 000 лв. (За лицензия, интегриране на сис­тема ПИС на НЗОК и раз­работената и платена от бившето министерство на държавната администрация програма за Национален здравен портал и личен здравен запис - засега 40 000 електронни лични ам­булаторни карти на държав­ни служители).
Тази интеграция, съчета­на с подходяща инфра­структура в медицинските заведения, ще е първата стъпка за създаване на нов модел здравно обслужване. (Виж схемата на 11-а стр.) Нашите разчети по­казват, че веднъж старти­рана по този начин, систе­мата може да се разшири и обхване всички граждани на България срещу допъл­нителна сума от около 10 млн. лева, като резултатът ще е, че
всеки гражданин ще има електронна лична амбулаторна карта
Какво ще се постигне:

  • Пациентите ще могат да посетят всеки лекар, който има договор с касата.
  • Ще се заплащат само реално извършени дейно­сти, ще се проследи дали се издават например фал­шиви болнични листове.
  • Ще знае точно за какво лечение е платено.
  • Той ще дава реално своето подробно информи­рано съгласие.
  • Освобождаване на ле­кари от несвойствени дей­ности.
  • Следене на дейностите в реално време и създава­не на система за обективна оценка при вземане на управленски решения.
  • Лекарствата ще станат по-достъпни.
  • Ще намалеят броят на хоспитализираните пациен­ти и престоят им в лечебни­те заведения. Досега 5 г. като че ли се цели електронното здравно досие да го няма.
    В него освен истинска, а не „оправдателна" епикриза ще има всички ориги­нални първични документи на изследвания, процеду­ри, операции, за улеснява­не защитата на правата на пациентите и извършване на качествена медицинска дейност, „читави" експер­тизи" изясняване на меди­цинските грешки.

Схемата на четирите колони вижте тук:




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists