14 МАЙ: 2100 СА ЗАРАЗЕНИТЕ С COVID-19 У НАС, ИЗЛЕКУВАНИТЕ СА 521

14 МАЙ: 2100 СА ЗАРАЗЕНИТЕ С COVID-19 У НАС, ИЗЛЕКУВАНИТЕ СА 521

От общо 1611 проби за COVID-19, изследвани през изминалото денонощие, 31 са дали положителен резултат. Това съобщиха от Националния оперативен щаб.

2100 е общият брой на случаите на новия коронавирус, регистрирани в България. Излекуваните лица са 521.

Случаите на коронавирусна инфекция, констатирани през последните 24 часа /общо 31/, са разпределени по области, както следва: Габрово – 1; Кюстендил – 1; Монтана – 1; Пазарджик – 1; Плевен – 4; Пловдив – 2; Сливен – 3; София – 12; Ямбол - 6.

В лечебни заведения, с доказан COVID-19, се намират 365 пациенти, от които в интензивни отделения и клиники са настанени 51.

Лицата-медицински персонал у нас, при които е констатиран новият коронавирус, към момента са 228. Новите случаи са 3, като 2 от тях са установени в Плевен, а 1 в Пазарджик.

Починалите лица, при които е потвърден COVID-19, са 99. В Монтана е починал мъж на 79 г. от дома за стари хора в гр. Кула. В болница „Света Анна“ е починала жена на 75 г., която е имала COVID-пневмония. В УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ е починал 87-годишен мъж. Пациентът е страдал от множество сърдечни заболявания и злокачествено заболяване.

Националният оперативен щаб ще продължи да работи и да следи обстановката в страната, уведоми началникът на Щаба ген.-майор Венцислав Мутафчийски. Уточнени са приоритетите на Щабана сутрешно заседание с премиера, дадени са и конкретни задачи за изясняването на следващите мерки и правила за живот в условията на COVID епидемия.

По отношение на туризма Щабът има задача да наблюдава въвеждането на механизми по света.

Относно детските градини, Мутафчийски обясни, чеот Щаба следят обстановката в Западна Европа. На сутрешно заседание с премиера Мутафчийски е изразил становище, че детските градини не бива да бъдат отваряни поне още седмица. "Има клъстърно разпространение на болестта, което ние отчитаме като много добре. Ако продължим в същия дух, това дава по-големи шансове за нормален живот в бъдеще", заяви Мутафчийски.

Относно КПП-тата, началникът на Оперативния щаб подчерта, че те не са факт от 6 май и няма как да се върнат с въвеждането на извънредна епидемична обстановка.

"Европейската комисия препоръчва реципрочни мерки, които съвпадат с препоръките на премиера Борисов - разговори между съседните държави за въвеждане на еднакви епидемиологични мерки", обясни Мутафчийски. В момента се работи активно за изработване на правила за самолетно пътуване. Според началникът на Оперативния щаб, за да има такъв вид туризъм, трябва да има ясни правила и ясни предписания. Докато те не бъдат изяснени, автомобилният туризъм остава приоритетен.

"Връщането не е връщане към живота, това е новата нормалност. Никой не говори за отпадане на физическа дистанция. Докато заразените бяха двама, ние нямахме никакви навици за този вирус. Сега вече дори и малките деца знаят, че трябва да си мият ръцете и да не се гушкат. Трябваше време", заяви Мутафчийски и изрази увереност, че са постигнати повечето цели на карантинните условия - ниска заболеваемост, обучен персонал, малко смъртни случаи

Относно възобновените трансплантации, се използват модели на френски и германски протоколи, за да се изработят и български. Разрешението на трансплантационната дейност е взето след разговор на Щаба с министъра на здравеопазването.

Целиябрифинг на Националния оперативен щаб от 14 май може да видите ТУК

Източник:




Lastest news


Active campaigns

Национална кампания на БЛС срещу насилието над медици

Български лекарски съюз рестартира националната си кампания срещу насилието над медици #ПребориГнева със серия от обучения, които са разработени от психолози на Лаборатория за психично здраве - ВМА

Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists