АКО НЕЩО СЪЗДАВА СТАБИЛНОСТ НА ДЪРЖАВАТА, ТОВА СА ОТКРАДНАТИТЕ ПАРИ ОТ ЗДРАВНИ ВНОСКИ
style="text-align: justify;">__![](/images/stories/US_pictures/dr raichinovnew.jpg)Интервю с Цветан Райчинов
БНР, “12+3” style="text-align: justify;">
Водещ: И веднага към следващия ни събеседник – Цветан Райчинов е председател на БЛС. Репортерката Надежда Цекулова е в студиото. Ще говорим за това, че днес МС одобри с постановление цените и обемите, в които НЗОК ще заплаща медицинските дейности за тази година. Имаше една ябълка на раздора в този сюжет, който следим от ... колко месеца не знам, Наде. Добър ден.
Репортер: Ами около 3, добър ден на теб, на слушателите ни и на д-р Райчинов. Всъщност проблема възникна от желанието на МС отново да има трансфер на дейности или пари между МЗ и НЗОК. След като миналата година конституционния съд постанови, че подобни трансфери не са законосъобразни, тази година беше сменен реда, няма да се прехвърлят пари, ще се прехвърлят дейности, които миналата година са били финансирани от здравно министерство, тази година да се финансират от касата. От БЛС се обявиха срещу това намерение И затова отказаха да подпишат националния рамков договор и за да не изпаднат във вакуумна позиция, в която със закон са прехвърлили определени дейности към касата, но БЛС е отказал да подпише документа, с който те се плащат, управляващите решиха просто да променят закона и сами да си гласуват и механизмите за разплащане на тези дейности. Всъщност, д-р Райчинов, ще има ли последствия, ще има ли реакции от страна на БЛС след гласуването на тези дейности от МС?
Цветан Райчинов:__ Добър ден на вас и вашите слушатели. Реакция мисля, че ние вече направихме и показахме, но не е проблема само в прехвърлянето на дейности, а и в това, че пак огромна сума от здравните вноски на хората бяха прибрани в държавния бюджет. Тези дни слушам министър Дянков за фискалния резерв, за дефицита и хората трябва да знаят, че всичко това се дължи не на самия него, а на 2 млн., прибрани от здравни вноски. Ако нещо създава стабилност на държавата, това са откраднатите пари от здравни вноски. Но както и да е. Това, което прави МС в момента е поредното закононарушение, тъй като ние се договорихме с касата за определени цени и обеми и веднага след събора те обаче с решение ново на надзорния съвет, в който БЛС като преговорна страна не е участвал, предложиха да подпишем предложени от тях цени. Тоест тези, които са приети от МС. Така че закона просто не беше изпълнен.
Репортер: тоест извинявайте, че ви прекъсвам, само да уточним нещо – това, което МС днес е приело не са цените и обемите, които вие договаряхте през почти цялата изминала година?
Цветан Райчинов: С изключение, доколкото знам, за цени и обеми за общопрактикуващите лекари, всичко друго е отхвърлено, включително това, което договорихме за повишение цените на детските пътеки, на раждането и т.н. Всичко това не е прието. А и пак казвам ...
Репортер: Знаете ли всъщност какво е гласувал МС днес?
Цветан Райчинов: Не, никой не ни .. предполагам, че това, което ни изпратиха от касата с искане да го подпишем. Тоест цени, приети преди. Странна е и позицията на синдикатите в този случай, защото те подписаха браншовия договор, в който се предвиждаше 5% увеличение на цените на дейностите, а след това са пледирали, че едва ли не лекарите трябва да бъдат наказани и да останат старите цени.
Репортер: Добре, д-р Райчинов, при това положение смятате ли, че системата може да функционира безконфликтно през 2013, какво да си мислят сега пациентите?
Цветан Райчинов: Повече от трудно, като имам предвид за съжаление днеска го разбрах, изглежда в суматохата не съм забелязал, че има и в закона за бюджета, който предвижда 50% от наемите на дейности или помещения, които болниците отдават под наем, 50% да прибира МФ от тези наеми. Тоест и тази малка сума, която служеше на болниците за някакъв вид издръжка или за инвестиции ще им бъде прибрана. Така че няма какво добро да ни очаква през тази година, а като имам предвид и рестриктивната методика, която доколкото знам вече е приета, нищо добро. Единственото, което мога да кажа, особено на младите лекари е да учат много здраво, много добре да се подготвят и да учат чужди езици. Европа има нужда от 2 млн. лекари, България обаче изглежда няма нужда.
Репортер: Това звучи много притеснително за българските пациенти, които както знаете не могат да отидат да се лекуват в Европа безпрепятствено.
Цветан Райчинов: Ами да, така е, но в това число включвам и нас. И аз самия съм освен лекар и пациент, имам си и семеен лекар и т.н. и съм не по-малко притеснен и като пациент. Но като пациент също, не може да не се дразня, когато от моя собствен джоб са откраднати някаква сума пари, които аз съвсем добросъвестно съм си внасял като здравни осигуровки.
Репортер: Добре, извинявайте, обаче вие освен лекар и пациент, вие сте и председател на съсловната организация на лекарите. Тоест ако лекарите трябва да реагират по някакъв начин именно вие сте човека, от когото ще очакваме да ни сподели каква ще е тая реакция.
Цветан Райчинов: Така е, но ние сме организация, която по никакъв начин няма еднолично ръководство. Като председател аз представлявам съюза, но не го управлявам. Нека да сме коректни, така че при нас решенията се взимат само от нашите органи за управление – управителя, национален съвет, събор. Това са органите, които взимат тези решения. Ако вземем такова решение първо ще научат журналистите. Не виждам какво може да промени един процес.
Репортер: Тоест ако правилно ви разбирам оставяме системата да функционира по начина, по който са предопределили гласуваните правила през последните седмици и чакаме да видим какво ще се случи, така ли?
Цветан Райчинов: Ами общо взето е така. Няма какво да направим повече лекарите. Аз мисля, че ние достатъчно време и достатъчно ясно казахме всичко, което се случва. И след като хората не протестират, че техните пари се взимат и отиват не за тяхното здраве, а кой знае за какво, какво повече да направят лекарите?
Репортер: Добре, аз ви предлагам засега така да завършим този разговор, искрено се надявам, че ще имаме повод да го продължим в по-оптимистична посока, тъй като това, което казахте днес и сега не дава надежди за светло бъдеще нито за българските лекари, нито за българските пациенти.
Цветан Райчинов: Така е. Но не ние сме виновни, че някой изхвърля лекарите от системата, не желае да чуе тяхното мнение и становище, а не мисля, че има лекар, който да няма за цел по-добро здраве.
Водещ: Д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС.