Акредитационният съвет реши продължаващото обучение да е задължително за практикуващите лекари

Акредитационният съвет реши продължаващото обучение да е задължително за практикуващите лекари

Лекарите, които работят в лечебни заведения, ще събират 150 точки за период от три години. Това реши на свое заседание на 8 май Акредитационният съвет. Кредитните точки ще се изчисляват на базата на един академичен час – 45 минути.
Съветът определи категориите лекари, които трябва да се включат в продължаващото медицинско обучение. То ще бъде задължително за тези, които работят с пациенти и са регистрирани по Закона за лечебните заведения. В тази група влизат всички общопрактикуващи лекари и специалисти от доболничната и болничната помощ. За администраторите, работещите във фармацевтични фирми или в НЗОК, продължаващото обучение остава по желание, но ако искат да се върнат в практиката, ще трябва да придобият необходимите точки. Тези принципи са заложени в действащата европейска практика и логично намират място и в нашата система.
Членовете на Съвета приеха още, че българската кредитна система ще залага предимно на стимулите, а не на наказанията.
Определени бяха седем форми за продължаващо медицинско обучение, като всяка от тях ще носи различен брой точки. Това са: лекции, колегиуми, конференции, конгреси, симпозиуми, практически упражнения, индивидуално обучение, дистанционно обучение и други. Участниците в срещата прецениха, че е необходимо да се определи „ степен на значимост ” на различните форми на обучение. Кредитирането на формите на ПМО ще се извършва от Акредитационния съвет по съответна методика, а администрирането ще се извършва от отдела ПМО ( CME ) към Управителния съвет на БЛС и РЛК.
Обсъдени бяха и начините на финансиране. Прието беше да се въведат две такси, като първата ще се начислява на базата на прогнозен брой участници – до 100, до 250, до 500 и над 500 души. Втората такса ще се плаща за точния брой на издадените сертификати.Таксите за акредитация на ПМО ще се заплащат от организаторите на съответната форма на ПМО ( СМЕ ) при подаване на заявление от тяхна страна до АС на БЛС за стартиране процедурата за акредитиране на конкретната форма на ПМО. Лекарите участващи във различните акредитирани форми на ПМО не дължат никакви такси към АС на БЛС.
Следващото заседание на Акредитационния съвет на БЛС ще се проведе през юни.

style="text-align: justify;">




Lastest news


Active campaigns

Национална кампания на БЛС срещу насилието над медици

Български лекарски съюз рестартира националната си кампания срещу насилието над медици #ПребориГнева със серия от обучения, които са разработени от психолози на Лаборатория за психично здраве - ВМА

Кариери

Български лекарски съюз с кампания в помощ на лекарите, които търсят работа и лечебните заведения, които набират медици.

Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists