БЪЛГАРСКИТЕ ГЕНЕРИЧНИ КОМПАНИИ СА ПРОТИВ ПРИБЪРЗАНОТО ВЪВЕЖДАНЕ НА ГЕНЕРИЧНО ЛЕКАРСТВЕНО ЗАМЕСТВАНЕ В АПТЕКИТЕ

БЪЛГАРСКИТЕ ГЕНЕРИЧНИ КОМПАНИИ СА ПРОТИВ ПРИБЪРЗАНОТО ВЪВЕЖДАНЕ НА ГЕНЕРИЧНО ЛЕКАРСТВЕНО ЗАМЕСТВАНЕ В АПТЕКИТЕ

Българската генерична фармацевтична асоциация изразява нарастващата си тревога, от нестихващите опити на определени участници в системата на снабдяването с лекарства, непрекъснато да предлагат през различни политически, работодателски организации, медии, на всяка цена да бъде въведено генерично заместване в аптека, без за това да има сериозни предпоставки и условия!

Българските генерични компании са против прибързано въвеждане на генерично лекарствено заместване в аптеките!
По време на извънредно положение е опасно да се правят резки нормативни промени в отпускането на лекарства за домашно лечение!
Българската генерична фармацевтична асоциация следи внимателно действията на МЗ, НЗОК и съсловните организации на БФС и БЛС, както и на работодателски организации във връзка с намеренията фармацевтите да получат правомощия за генерично заместване на предписваните от лекуващите лекари медикаменти за домашно лечение.
Във всички предложения се изтъква, че тази промяна ще гарантира на пациентите възможността за намиране на предписания медикамент, с най-малко посещения в аптеки. Въобще не се привеждат като доказателство примери за липса на лекарства поради проблеми в производството и логистиката, а в повечето случаи се касае за пропуски на фармацевтите в тяхната система за зареждане на аптеките!

В публичното пространство подготвяната промяната беше представена като изключително важна и полезна за българските пациенти, особено в дни на епидемия от коронавирус, като с термина „прогенерична мярка“ се внушаваше предимство и за генеричните компании в България!
Същевременно толкова съществена промяна в начина на отпускане на жизненоважни медикаменти за лечението на социалнозначими заболявания на над 2.5 милиона пациенти, се извършва без каквато и да е предварителна обществено обсъждане и сред отделните участници във веригата на снабдяването с лекарства!
За съжаление, в мотивите към последния проект на МЗ, не се съдържа никакъв анализ на въздействието и последствията, в случай на замяна от страна на фармацевтите на лекарства по рецепти както заплащани от НЗОК така и заплащани със средствата на гражданите. Под риск се поставя цялата система на лекарствоснабдяване, която отделните участници се стремят точно сега да запазят здрава и работеща ефективно.
БгФармА смята за ненужна и контрапродуктивна полемиката в медийното пространство за генерична замяна в аптеките точно в този критичен момент. Ние чувстваме отговорност към българското общество и желаем обективно да информираме българските граждани за всички последици, до които може да доведе една прибързана, не обсъдена и неподготвена мярка за генерично заместване в аптеките!

ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА РЕЦЕПТА НА КОНКРЕТНО ПРЕДПИСАН ОТ ЛЕКАР ЛЕКАРСТВЕН ПРОДУКТ ЧРЕЗ ЗАМЕСТВАНЕТО МУ Е МЕДИЦИНСКИ ОПАСНО ЗА ПАЦИЕНТИТЕ.

Вярно е, че генеричното заместване е разрешено в голяма част от напредналите страни, но при ясни условия, правила и ограничения. Следва да се има предвид, че системите на реимбурсиране в държавите са различни и целта на генеричното заместване като мярка за намаляване на публични разходи е постигната в България още през 2009 г. с първия позитивно-реимбрсен списък чрез въведеното ватрешно рефериране в списъка. Това означава, че лекарствени продукти с едно и също международно непатентно наименование се заплащат от НЗОК на цената на най-евтиния в групата продукт.
Ако МЗ има за цел да намали плащанията от страна на пациентите, то бързо, осезаемо това може да бъде постигнато чрез увеличаване на процента на реимбурсация на лекарствата за домашно лечение от страна на НЗОК. Тази политика в официални становища сме Ви я предлагали многократно, но за съжаление никога не се намират средства за голямата група български пациенти със социалнозначими заболявания!
Ако общото генерично заместване се въведе в момента, последствията няма да са позитивни нито за лекарите, нито за пациентите, нито за бюджета на НЗОК.
И в момента НЗОК заплаща определената най-ниска референтна стойност, независимо кой лекарствен продукт се изписва или замества. Затова няма да се намалят разходите на касата за домашно лечение. Пациентите ще останат с впечатлението, че им се предоставя друго лекарство, което ако е било подходящо, е щяло да бъде изначално предписано от лекуващия лекар. Отделно от това пациентът може да се наложи да доплати по-голяма сума, защото изписаното лекарство е заменено с по-скъпо! Възможно е гражданите да се усъмнят в „новото лечение“ и да спрат да го прилагат. Лекарите, които носят основната отговорност за предписаните лекарствени терапии, ще се почувстват пренебрегнати и административно заместени по неясни критерии. Възможно е аптеките да зареждат преимуществено лекарства, от които имат търговски интерес и така ще се намали генеричната конкуренция, а перспективата е повишаване на цените! Аптечните обединения ще са с търговско предимство, тъй като ще очакват огромни отстъпки от производителите, за да поставят продуктите им „на рафта“.

Нe малко генерични производители ще напуснат България, тъй като няма да могат да предлагат големи отстъпки на веригите, а малки аптеки могат да затворят, защото няма да могат да издържат на конкуренцията на аптечните веригите.
В крайна сметка намаляване на броя на генеричните конкуренти като позиции и фармацевтични компании ще доведе до намаляване на конкуренцията при вътрешното рефериране, което ще повиши референтната стойност и като краен резултат ще се повишат разходите на касата за медикаментите за домашно лечение!!! Генеричното заместване само по себе си е прогенерична мярка, но когато има ясна цел, а именно защита на публичните разходи. Във всички останали случаи последицата от въвеждането е компрометиране лечението на гражданите с допълнително натоварване на здравната система от непредвидени хоспиталзации. Въведено като мярка рязко и без съществена подготовка на лекари и фармацевти, може да причини повече вреди, отколкото ползи.

В страните от ЕС, където е въведено генеричното заместване са изпълнени следните крайно необходими изисквания:

• Държавата прилага мерки за намаляване на разходите чрез генерично заместване поради високи разходи за лекарства на обществените фондове, защото социалната политика осигурява почти безплатно домашно лечение за пациентите;

• Въведени са електронна рецепта и електронно досие, за да има проследяемост и преди всичко контрол;

• Аптеките не са обвързани с търговците на едро;

• Заместването се позволява, само след разрешение на лекуващия лекар и съгласието на пациента;

• Генеричното заместване винаги следва правилото заместване с медикамент с пониска цена и в полза на пациента;

• Контролиране, ограничаване или забрана на генеричното заместване за определени медикаменти в областите на психиатрията, с тясна терапевтична ширина, имуносупресори, кръвни фактори, редки заболявания и др. Без електронна система този контрол не може да се реализира!

• В почти всички държави от ЕС, които имат генерично заместване, нямат вътрешно ценово рефериране в Позитивните си листи. Точно вътрешното ценово рефериране у нас е гаранцията за най-нисък разход за НЗОК, а не генеричното заместване.

У за масовите социалнозначими заболявания като сърдечносъдови, мозъчносъдови, неврологични и др. за 2,5 милиона български граждани НЗОК заплаща 25% от стойността, а останалата част се заплаща от семейните бюджети. Затова според доклада за Състоянието на здравеопазването в Европа от ЕК сериозно е подчертан фактът, че българинът доплаща най-много за лекарства за домашно лечение!
Тогава се поставя въпроса - ако се въведе генеричното заместване, в чия полза ще бъде една такава промяна - основно на окрупнените аптечни структури, но не и на малките аптеки, особено в отдалечените места. Малките аптеки няма да могат да издържат на конкуренцията на веригите и ще им се наложи да затворят!
Последното предложение до МЗ на работодателската организация КРИБ и на нейния Комитет „Здравеопазване“, което не е съгласувано с БгФармА, като един от големите й членове, създава условия за разделение между българските пациенти с рецепти по НЗОК и към пациентите с обикновени рецепти! Двете групи пациенти се подлагат на различна грижа по време на епидемия от COVID-19 и опазването им от много контакти при снабдяването им с лекарства! Първата група няма да имат генерично заместване и “вероятно“ ще посетят повече аптеки за да намерят своите лекарства /това предимно е възрастното население/, а втората група е предпазена чрез генерично заместване! Какъв парадокс! Това проблемно основание разкрива други причини за неукротимите желания за налагане на генерично заместване в Закона за Извънредното положение! Българските генеричните фармацевтични компании, заедно със своите партньори от Лекарства за Европа полагат извънредни усилия, като създаването на „Зелени коридори“ в Европа и др,
за да осигурят необходимите медикаменти на българския пазар и поддържат успешно своята работа при досегашните стриктни и работещи правила, амбицирани да работят пълноценно в условията на епидемична криза!

Искрено се надяваме, че държавническото мислене и решения ще намерят точното сечение сред мотивите на различните участници в системата – производители, ТЕ, лекари, фармацевти, единствено в името на българските граждани!

С уважение,
Председател на УС на БГФармА:

Николай Хаджидончев

С тескста на позицията можете да се запознаете ТУК




Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists