БЛС ОБМИСЛЯ ОСПОРВАНЕ НА НОВАТА МЕТОДИКА ЗА ЛИМИТИРАНЕ НА БОЛНИТЕ ВЪВ ВАС
style="text-align: justify;">Ръководството на БЛС продължава категоричния си отпор на подготвения проект за финансиране на болниците през следващата година. В изявления за медиите са представени основните аргументи, които смущават лекарите, базирайки се и на поредицата от Становища, изпратени и от регионални колегии.
ВИДЕО ОТ СНОЩНАТА ЕМИСИЯ НОВИНИ НА БИ ТИ ВИ МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ __ТУК:__ style="text-align: justify;">
__05.09.2012 г., с.2
Новата методика за финансиране на болниците отива към съда
*Шефът на касата твърди, че лечебните заведения ще си получават парите за всички пациенти__*
Дина ХРИСТОВА
Ако новата методика за финансиране на болниците влезе в сила, от Българския лекарски съюз обмислят да я оспорят във Върховния административен съд. В нея се предвижда лечебните заведения да се финансират според определен още в началото на годината точен брой пациенти, които да се лекуват по дадена клинична пътека. Изисква се и не по-малко от 30% да е спешен прием. Според лекари и мениджъри на болници това ще блокира свободни легла, с които трябва да се гарантира спешният прием, и ще доведе до листа на чакащите по различни клинични пътеки заради лимитите. "Това е отказ от здравеопазване и според мен трябва да се активизират и органи, които могат да сезират Конституционния съд", заяви шефът на БЛС Цветан Райчинов.
Шефът на здравната каса Пламен Цеков обаче побърза вчера да гарантира, че болниците ще си получават парите за всички лекувани благодарение на въвеждането на ежедневно онлайн отчитане на пациентите. "Например с белодробна патология ние ще знаем в края на всеки ден колко случая белодробни са лекувани в България. И ще знаем, да речем, че ако във Варна има необходимост от белодробни случаи, но на друго място те са останали неусвоени, ние ще ги прехвърляме там", обясни Цеков пред бТВ. Така според него се гарантира и възможността на пациентите да избират в кое лечебно заведение да се лекуват, защото то ще си получи парите за тях въпреки лимитите. Те пък не би трябвало да са проблем, тъй като е заложено лечението на 1.650 млн. души, колкото през м.г. и през т.г., и 3% надлимитни болни. "За миналата година това увеличение е било 2.32%, т.е. заложили сме по-висок процент преразход от т.г.", казва шефът на касата.
Шефът на НЗОК е убеден, че с новата методика системата ще стане много по-гъвкава, тъй като в момента болниците чакат с месец-два-три да се събере надзорът и да одобри постфактум дали да се изплатят т.нар. надлимитни бюджети. А от догодина мениджърите могат да заявяват допълнителен брой пациенти предварително, когато установят, че са изчерпали лимита си на 70%. Касата пък ще може да реагира веднага и мениджърите ще знаят дали ще получат още пари. Не е ясно как смята Пламен Цеков да променя лимити без надзорния съвет.
"От това, което аз разбрах, той каза, че няма да се връщат пациенти. Но пък точно толкова вярно е, че няма и да се плати за тях, защото не попадат при неговите стандарти. Или ако ги върне, ще е виновен лекарят, който ги е върнал", коментира Райчинов. Пламен Цеков призна, че все още не се е срещал с лекарския съюз, защото очаква от тях да осмислят методиката и да дойдат при него с конкретни предложения за промени.