Д-P ДИМИТЪР ЛЕНКОВ: ПОЛИТИЦИТЕ ДА РАЗБЕРАТ, ЧЕ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО Е ЦЕЛ №1 ЗА ТЯХ

Д-P ДИМИТЪР ЛЕНКОВ: ПОЛИТИЦИТЕ ДА РАЗБЕРАТ, ЧЕ ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО Е ЦЕЛ №1 ЗА ТЯХ

style="text-align: justify;">

Ще има ли оперативна програма „Здравеопазване” от еврофондове през 2014-2020 г.?

Разговор с д-р Димитър Ленков и д-р Ивелина Георгиева
БНР, “12+3”

Водещ: Ще има ли България отделна оперативна програма „Здравеопазване”? За това ще говорим сега с д-р Ивелина Георгиева, директор на Дирекция „Медицински дейности” в здравното министерство и с д-р Димитър Ленков, секретар на Лекарския съюз. Мая Данчева е в студиото, репортерът в студиото. Д-р Георгиева, слагаме въпросителен, защото министерството на здравеопазването досега имаше достъп до пари, само чрез други ведомства, нали така?
Д-р Ивелина Георгиева: Да, така е.
Водещ: Ще се промени ли това?

Д-р Ивелина Георгиева: Моят отговор е следният: Най-важното е да има пари за здравеопазване и да имаме цел, ясна цел и резултати, които искаме да постигнем с дейности, свързани със здравеопазването, защото европейската политика е свързана с това да има здраве във всички политики, а не здраве в една единствена политика. Ако ние не насочим дейности, свързани с опазване здравето на хората и подобряване на тяхната медицинска помощ във всички насоки и образование и развитие на човешките ресурси и развитие на инфраструктура и бизнес и здравословни и безопасни условия на труд. Няма как да постигнем онова ниво на здраве, към което се стремим…
Репортер: Това звучи много общо, д-р Георгиева. Ние ви попитахме за конкретика. Ще разписваме ли конкретни мерки, които да бъдат насочени към сектора здравеопазване, както в предишните рамкови програми, през регионалното и социално министерство насочихме пари за ремонти, за апаратура?
Д-р Ивелина Георгиева: Именно. Ние в момента в МЗ разработваме и актуализираме основните си стратегически документи, които да ни кажат накъде да насочим тези средства, какви да бъдат и колко те. В този смисъл в момента разработваме стратегическа рамка за основните политиките в здравеопазването като основните цели, които си поставяме, са много ясно измерими и те са намаляне на заболеваемостта и смъртността от точно определени заболявания - тези, които наричаме социално значими, тези, които водят до най-голяма смъртност и в тази връзка разписваме дейностите и структурите, които ще развиваме. И тъй като най-често заболяванията, водещи до смъртност, а именно сърдечносъдовите, неврологичните заболявания ,болестите на дихателната система, извън онкологията, към която вече, както знаете, ние насочихме предишните си инвестиции и се надяваме те да дадат резултат следващите години, сега имаме намерение да развиваме дейности като кардиохирургия, неврохирургия, ендоваскуларна терапия, трансплантология и т.н. И в тази връзка ще бъдат насочени инвестициите. Другата…
Репортер: Нека да чуем, да, слушаме ви? Извинявайте.
Д-р Ивелина Георгиева: Другата ни цел ще бъде насочена към намаляване на детската смъртност с развитие на неонаталогичната диагностика, на лечението на редките заболявания и пак свързаните с тях инфраструктурни и логистични дейности, които да бъдат обезпечени с европейски средства.
Репортер: Нека да чуем сега и д-р Ленков, от страна на Лекарския съюз, който си тръгна от срещата при президента с обосновката, че не бяхте добре чути и че имате какво да кажете. Д-р Ленков?
Д-р Димитър Ленков: Здравейте. Да, има какво да кажа българските лекари. Само ще ви кажа и д-р Георгиева мисля, че може да го потвърди. България и това трябва да се каже ясно в публичното пространство, изпусна един огромен шанс. Шансът в предишната национална референтна рамка 2007-2013, която приключва следващата година, една от оперативните програми да бъде здравеопазване, защото българските лекари и ние разполагаме между другото, с писмо на тогавашния председател на комисията по здравеопазване към парламента 2006 г., доц. Борислав Китов, са предложили на тогавашното правителство на тройната коалиция, начело с г-н Сергей Станишев, с копие до г-н Пламен Орешарски като министър на финансите, г-жа Меглена Кунева като министър по европейските въпроси и до проф. Радослав Гайдарски, една от оперативните програми да бъде здравеопазване. За съжаление, това нещо по незнайни причини, е игнорирано от тогавашните управляващи и вместо тази програма, нека българските граждани да знаят, че е била сложена ОП „Рибарство и аквакултури”…
Репортер: Сега какво трябва да направим?
Д-р Димитър Ленков: … по която до момента са усвоени може би 0,2 % от средствата.
Репортер: На какви средства от евро фондовете ще можем да разчитаме сега със здравеопазване? Въпросът ми е и към двамата?
Д-р Димитър Ленков: За съжаление, доколкото имаме информация от д-р Първанова, Антония Първанова, която е български евродепутат, ОП „Здравеопазване” няма да има и в следващата национална референтна рамка 2014-2020 и въпреки това, основното, което трябва да се каже е, че е крайно време и това е волята на българските граждани, както и на хората, които работят в системата на здравеопазването, волята е здравеопазването, действително, не само на думи, не само да остане в предизборните пожелания на политическите партии, а действително да стане приоритет номер 1 за всички управляващи, защото българският народ все повече се разболява, все повече остарява и все повече се откриват късно социално значими заболявания. Ето, това са проблемите, които ние трябва да решим заедно цялото общество и трябва да принудим всички политици да знаят, че здравеопазването за тях трябва да е цел N1.
Репортер: Чухме кардиология и неврология. Натам ще бъдат насочени целите?
Д-р Димитър Ленков: О, не само кардиология, ранна откриваемост на сърдечносъдови, онкологични заболявания и това действително българските граждани да ползват възможностите на съвременната медицина, за тях да са достъпни, а не…
Водещ: Добре, разбрахме ви. Благодаря ви. Чухме д-р Димитър Ленков от БЛС и Д-р Ивелина Георгиева от здравното министерство.




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists