Д-Р ИВАН МАДЖАРОВ: "НУЖЕН Е ОБЩЕСТВЕН КОНСЕНСУС ЗА БЪДЕЩЕТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО"

Д-Р ИВАН МАДЖАРОВ: "НУЖЕН Е ОБЩЕСТВЕН КОНСЕНСУС ЗА БЪДЕЩЕТО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО"

Съвременните лекари работят в условията на конкурентна, бързоразвиваща се среда, в която непрекъснато навлизат нови технологии и нови методи на лечение. Студентите по медицина учат правила и принципи на лечение, които само след няколко години се оказват остарели. Непреходни всъщност остават само принципите, заложени в Хипократовата клетва, че лекарят не трябва да вреди, трябва да вдъхва надежда на пациента и да буди доверие у него. Това заяви пред Радио София д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз.

Увеличението на разходите в областта на здравеопазването са напълно логични и се дължат на различни фактори като повишената продължителност на живота, свързана и с нов вид заболявания, подобрената диагностика, стремежа на медицинските специалисти да осигуряват не само лечение, но и възможности пациентите да са по-дълго време активни и работоспособни. Инвестициите в сектора не са "пари на вятъра". Те отиват за нова апаратура, нови лекарства, за подобряване на лечението на пациентите. Важно е обаче тези средства да бъдат харчени с баланс - както между отделните специалности, така и при отделните дейности. Не е редно да се дава превес на едни или други, изтъкна д-р Маджаров.

Има един важен обществен консенсус, който трябва да бъде постигнат - за бъдещето на здравната система в България. Той обаче не трябва да зависи от промените в управлението на държавата. Необходима е единна стратегия за здравеопазването, подкрепена от всички политически сили, с което то да бъде извадено като "коз" от предизборната тематика. В българското здравеопазване стават и много добри неща, но публичното усещане за това го няма, изтъкна председателят на Българския лекарски съюз. Една от задачите на организацията в краткосрочен план е да постигне въвеждането на единната информационна система, която да облекчи лекарите от много несвойствени административни задължения.

Позицията на Българския лекарски съюз е, че системата на солидарно финансиране чрез здравно-осигурителни вноски е условие, което трябва да бъде запазено в националния здравен модел. Същевременно то трябва да бъде надградено с възможността за допълнителни доброволни осигуровки. От друга страна е наложително да се преструктурират неефективни лечебни заведения.

Коментирайки предстоящия избор на управител на Националната здравноосигурителна каса, д-р Иван Маджаров посочи, че е важно ръководството на тази организация да бъде компетентно и вслушващо се в разумните аргументи на лекарското съсловие и изрази увереност, че доброто взаимодействие между НЗОК и съсловната организация на българските лекари ще продължи.

В заключение специалистът сподели, че професионалната му мечта е да дойде денят, в който ще станат достъпни генетично създаваните човешки органи. Използването на подобни технологии за заместване на различни увредени органи в тялото ни би било сравнимо като революционна стъпка в медицината с откриването на антибиотиците.

Още за приоритетите на Българския лекарски съюз, тенденциите в българското здравеопазване и модела на финансиране можете да чуете в интервюто на Катя Василева с д-р Иван Маджаров ТУК

Източник:




Lastest news


Active campaigns

Система за ценообразуване и реимбурсиране на лекарствените продукти

Регистриран потребител в портала може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което ще използва портала за подаване на електронни заявки за административни услуги. Процесът изисква наличие на квалифициран електронен подпис.

Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists