Д-Р МАДЖАРОВ ЗА Е-РЕЦЕПТИТЕ: ЗАГУБИХМЕ ДОСТА НЕРВИ, ЗА ДА НАЛОЖИМ НЕЩО, КОЕТО НЕ Е ГОТОВО
От въвеждането на задължителните бели е-рецепти загубиха и пациенти, и лекари, и аптеки. Това заяви пред bTV председателят на УС на БЛС д-р Иван Маджаров. „Загубихме доста нерви в опита да наложим силово нещо, което не е готово. Пълнежът, който трябва да обслужва електронната рецепта в НЗИС, е непълен“, заяви той и уточни, че регистрите на системата за съществуващите на пазара медикаменти са непълни, а системата на мобилното приложение е неизчистена.
„Но това са неща, които ще се преодолеят, ако нещо се налага чрез неговото удобство“, коментира д-р Маджаров и подчерта, че всяка нова технология трябва да улеснява, а не да затруднява.
Според председателя на БЛС задължителните е-рецепти не са довели до намаляване недостига на лекарства. Той напомни, че именно през този месец, откакто те са в сила, имаше сигнали за липса на антидиабетни медикаменти. Според д-р Маджаров тази криза е свързана основно с липсата на информация. „Наличието на електронни рецепти не ни даде възможност да оценим правилно ситуацията и спряхме износа на инсулини според някои експерти неоснователно“, каза той.
Д-р Иван Маджаров се спря и на контрола върху отпускането на лекарствата, който според БЛС на практика липсва. „Към настоящия момент 99% от медикаментите с рецепта се предписват на хартия. Ние от БЛС продължаваме да питаме какво се случва в аптеките, как се доказва, че тези медикаменти се отпускат срещу рецепта, как се попълва електронното досие на пациента в аптеката. От там ще ни отговорят, че не е попълнено, защото не е електронно. Всъщност не е така, защо трябва да изнасяме тежестта само при едните? Нека да използваме технологията равностойно – електронно и хартиено при нас, електронно и хартиено и в аптеката, и всеки да си изпълнява задълженията“, призова той.
Председателят на УС на БЛС коментира и последната идея, дошла от МЗ и все още необявена официално, а само през медиите – да се запази и хартиената рецепта, като тя се превръща в електронна в аптеката. Там е мястото това да се случи, посочи д-р Маджаров, а как това ще се осъществи, е технологичен въпрос. Досието на пациента обаче трябва да се попълва от фармацевта в аптеката досежно медикаментите, които са му отпуснати за лечение, отбеляза той.
Д-р Маджаров за пореден път подчерта, че има проблем с липсата на информация за наличието и движението на лекарствата у нас и част от проблема с е-рецептата е фактът, че лекарите нямат такава информация.
Предстоящата среща с премиера, на която ще бъдат обсъдени всички проблеми с е-рецептите, той коментира така: „Надявам се да имаме ползотворни разговори в интерес на всички и основно на пациента, защото ние знаем, че както всички кабинети работят със софтуер, така и над 80-90% от предписанията ще бъдат електронни, но не е нужно да бъдат задължителни“.
You can see all the material here
Source: bTV Media Group
Lastest news
Active campaigns
Български лекарски съюз рестартира националната си кампания срещу насилието над медици #ПребориГнева със серия от обучения, които са разработени от психолози на Лаборатория за психично здраве - ВМА