Д-р ЦВ.Райчинов : МИНИСТЪРЪТ МОЖЕ БИ ТЪРСИ МЯСТО ЗА ДРУГ ТУНИЗИЙСКИ ПРИЯТЕЛ…
Дебат в Комисията по здравеопазване на НС за осбождването на доц.Зл.Петрова като директор на агенция „Медицински одит”
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по здравеопазването
П Р О Т О К О Л
№ 69
На 26.01.2012 г. се проведе редовно заседание на Комисията по здравеопазването при следния
…………………………………………………
Д Н Е В Е Н Р Е Д:
1. Изслушване на доц. д-р Златица Петрова – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медицински одит” във връзка със становище и възражение на служителите на агенцията срещу констатации от извършената проверка от Инспектората на Министерството на здравеопазването, изпратени до Комисията по здравеопазване.
………………………………………………………………………………………………….
Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по здравеопазването, и гости се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 15,05 ч. и ръководено от председателя на комисията госпожа Десислава Атанасова.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Уважаеми дами и господа! Добър ден на всички! Имаме необходимия кворум.
Откривам редовното заседание на Комисията по здравеопазването.
Предлагам днешното заседание да протече при следния дневен ред:
1. Изслушване на доц. д-р Златица Петрова – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медицински одит” във връзка със становище и възражение на служителите на агенцията срещу констатации от извършената проверка от Инспектората на Министерството на здравеопазването, изпратени до Комисията по здравеопазване.
2. Обсъждане на проект за решение за преобразуване на Химическия факултет в структурата на Софийския университет „Св. Климент Охридски” във Факултет по химия и фармация, № 202-03-3, внесен от Министерския съвет на 13.01.2012 г. – първо гласуване.
Има ли предложения за изменение или допълнение на така предложения дневен ред? Не виждам.
Бих искала да кажа, че за включване в дневния ред на точка първа беше направено процедурно предложение на миналото ни редовно заседание на комисията от доктор Ваньо Шарков.
Така че подлагам на гласуване така предложения ви дневен ред.
Моля, гласувайте така представения дневен ред.
"За" - 14 "против" и "въздържали се" - няма.
Дневният ред се приема.
гласуване.
Цялата стенограма от заседанието и изказването на д-р Райчинов можете да прочетете ТУК:
Преминаваме към точка първа от приетия дневен ред:
Изслушване на доц. д-р Златица Петрова – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медицински одит” във връзка със становище и възражение на служителите на агенцията срещу констатации от извършената проверка от Инспектората на Министерството на здравеопазването, изпратени до Комисията по здравеопазване.
Преди да Ви дам думата, доц. Петрова, бих искала да кажа, че в Комисията по здравеопазването постъпи писмо с рег. № ПГ-204-00-2/18.01.2012 г. от служителите на Изпълнителна агенция „Медицински одит”, с което е сезирана Комисията по здравеопазването и на основание чл. 26, ал. 5 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и във връзка с Вътрешните правила за организацията и дейността на Комисията по здравеопазването поканихме доц. Петрова и представители на Изпълнителната агенция „Медицински одит” и на Министерство на здравеопазването, за да изложат своите становища.
Искам пред всички да заявя, че ние нямаме функцията на разследващ орган или на орган, даващ отрицателно или положително становище относно доклада на Инспектората на Министерството на здравеопазването, който ни е предоставен, или становището на служителите на Изпълнителна агенция „Медицински одит”, но сме сезирани и затова ще проведем това изслушване.
Заповядайте, доц. Петрова, имате думата.
ЗЛАТИЦА ПЕТРОВА: Първо, искам да благодаря както от мое име, така и от името на цялата агенция, че имаме възможност да бъдем изслушани.
Аз в момента вече съм в качеството на бивш изпълнителен директор, тъй като днес бях освободена от министъра на здравеопазването, което е негово законово право.
Нашето желание, уважаеми дами и господа народни представители, е свързано единствено с възможността да защитим дейността на агенцията, която от две години, както е създадена и е създадена от един бял лист и един молив.
В никакъв случай нямам намерение да оспорвам каквито и да било констатации, тъй като официално тези констатации ние сме ги внесли както в Министерство на здравеопазването, което е наше право по закон, така и сме ги внесли на съответните заинтересовани органи – Инспектората на Министерския съвет.
Така че искам да ме разберете. Тъй като в доклада няма една думичка за действителната дейност на агенцията, ще ми разрешите съвсем кратичко да ви кажа все пак тези хора, 50 на брой, от които 30 инспектори, какво са успели да направят за тези две години. Две години, но две години това са календарни години от създаването на агенцията, а реално агенцията започва своята дейност от 15 март с първата жалба, която е постъпила в агенцията.
Истина е, че агенцията е второстепенен разпоредител на кредити. Тя е под егидата на Министерство на здравеопазването и съблюдава всички правомощия, които са дадени на агенцията от Министерство на здравеопазването.
Това, което искам да кажа, е, че основната регламентирана дейност на агенцията е свързана с качеството на медицинската помощ, предоставена на гражданите на Република България, с изпълнението на медицинските стандарти, с правата на пациентите, защитата на техните права и в сравнително малка част се занимава със структурата и управлението на лечебните заведения по отношение на изпълнението на всички законови и подзаконови нормативни актове.
Толкова за задачите на агенцията. Те са разписани в чл. 116 от Закона за здравето. Така че вие сте законодателите, вие сте ги създавали. Така че на вас напълно ви е ясно какви са нашите правомощия.
Искам само две думи да кажа за целта и мисията на агенцията и това беше всъщност политиката на агенцията. Целта и мисията на агенцията е да създаде определена култура у всички – както у изпълнителите, така и у пациентите, че здравето фактически няма цена и че проблемите, които са свързани с финансирането, не са основните проблеми. Основният проблем е качеството на медицинската услуга и възможността това качество на медицинската услуга по някакъв начин да бъде подобрено. И това нещо става с помощта не само на административните органи, но това става с помощта на пациентските организации, това става с помощта на изпълнителите на медицинска помощ, това става с помощта на Българския лекарски съюз, с помощта на Българския зъболекарски съюз и т.н., за което ние твърдим, че за тези две години създадохме прекрасни взаимоотношения, колоборативни взаимоотношения. Никога не сме имали някакви противоречия, за което искрено благодаря на колегите, както и за помощта от гледна точка на научните дружества, тъй като голяма част от констатациите са свързани с медицинската целесъобразност. Медицинската целесъобразност може да се потвърди като нарушение или като отклонение от изпълнението на дадените правила за добра медицинска практика само на базата на експертни становища, във връзка с което в агенцията съществува добра практика на базата на кореспонденция с всички научни дружества, които съществуват, и по предложение на научните дружества към агенцията са предложени експерти, които са популярни и с необходимия професионализъм в своите среди.
Сега искам да дам една съвсем кратка информация, все пак за да добиете представа за работата ни, тъй като част от констатациите са свързани с неизпълнение на плановите проверки. Само искам да ви кажа, че за нас освен плановите проверки приоритет са жалбите и сигналите на населението и за утвърдения имидж на агенцията в обществото.
За съжаление това е двустранен въпрос и може двуяко да се възприема. Имам предвид увеличението на жалбите през тези две години. За 2011 г. постъпилите жалби и сигнали в агенцията са 647, за миналата година са над 500. В момента в агенцията има над 1200 жалби и сигнали от пациенти и от други институции. В резултат на направените проверки за наше голямо съжаление 75 процента от констатациите са свързани с влошено качество на медицинската помощ.
При проверките има пълна прозрачност. Всички наши анализи, проверки и резултати са качени на сайта на агенцията. От тези общо постъпили жалби за 2011 г. 302 от жалбите са ни препратени от други институции или 46 процента са изпратени от други институции, като превнасяните сигнали от Министерство на здравеопазването са 176. По-нататък са изразени и другите, вие ще ги видите сами.
Проверените жалби са 378. Общо проверки, които са направени за 2011 г., за да не ви отегчавам, само за 2011 г. ще ви кажа, по заповед са 427, а по документи са 112, като в резултат са съставени 247 акта за административно нарушение, като във всеки акт за административно нарушение може да има повече от едно нарушение. Предприели сме такова поведение, да речем, ако дадете възможност после на нашия юрист, да ви каже какви са причините.
Наказателните постановления са 210 и до момента в агенцията има наказателни постановления за повече от 650 000 лв. Но отново искам да подчертая, че не е това нашата цел. Нашата цел е да създадем условия или да подпомогнем лечебното заведение да повиши качеството на своята дейност така, че пациентите да бъдат удовлетворени. Затова имаме също обратна връзка и също резултати. Тези резултати са свързани с благодарствените писма както на лечебни заведения, така и на пациенти, които благодарят за оказаното им съдействие и методична помощ от страна на агенцията.
Освен това благодарение на добрата колаборация със съсловните организации и с научните дружества през миналата година бяха проведени три кръгли маси, които касаят значителни, обществено значими проблеми в здравеопазването, а те са по отношение на инвазивната кардиология, по отношение на хирургичните дейности, тъй като там са най-много всъщност жалбите и оплакванията, и не на последно място последната кръгла маса беше на 15 декември, която беше свързана с поредицата неблагополучия в акушерството и гинекологията, благодарение на което на тази кръгла маса, която беше организирана от агенцията под егидата на Министерство на здравеопазването – те бяха поканени, където присъстваше и заместник-министърът на здравеопазването – бяха разгледани всички случаи. Освен това самите присъстващи – над 200 акушер-гинеколози на ръководни длъжности – направиха редица предложения за подобряване именно на акушеро-гинекологичната помощ
Освен това, независимо, че в Министерство на здравеопазването са внесени, които между другото са и на сайта на агенцията, повече от 12 аналитични доклада, свързани с приложението на определени стандарти. Това са стандартите – отново повтарям – по хирургия, по трансплантология, инвитро-стандарта, по спешна помощ със съответните приложения и анализи, включително и във връзка с наредбата за избор на екип, както и практиките, които съществуват в лечебните заведения и са свързани основно със заплащане на консумативи от страна на пациентите.
Няма да изброявам повече, но за 2010 г. има 41 доклада, внесени в Министерство на здравеопазването, за 2011 г. – 57.
Искам само за сведение да кажа, че по нито един доклад няма обратна връзка, тоест, няма резолюция за одобрение, неодобрение, препоръки, забележки по отношение на дейността ни.
Проблемите. Първите проблеми на агенцията започнаха от небезизвестната проверка в болница „Св. Иван Рилски”. Искам само на вашето внимание да спомена, че тя е четвърта подред, тя не е първа. За тези проверки има достатъчно доказателствен, съотносим материал, включително и са издадени 17 акта от последната проверка.
Освен това за констатации, които не са от компетенциите на агенцията, са уведомени икономическа полиция, ДСК, прокуратура и Агенцията за защита на личните данни.
Впрочем, констатациите от страна на Инспектората по отношение на тази проверка не потвърждават някакви нарушения. Единствено и само разликата в часовото време, което е отразено на видеозаписите.
Сега ще кажа две думи за резултатите от проверката на Инспектората. Да, има пропуски, има нарушения, свързани основно с организацията на деловодната и информационната система. Искам да ви кажа, че има девет докладни, които са изпратени до Министерство на здравеопазването, като първата е още февруари 2010 г., с молба за съдействие за изграждане на такава информационна система, защото институцията, която оглавявах, предчувстваше големия поток от жалби, огромната работа, която трябваше да бъде извършена.
Тук са моите колеги. Това, което искам да кажа, е в тяхна защита, не в моя. Аз се обръщам към вас не като към хора, които кадруват. За мен въпросът е решен. Но умолявам ви, дами и господа народни представители, не зачерквайте доброто име на агенцията. Установените нарушения – да, има възможност да бъдат поправени, те са поправими, те не са закононарушения. Да, има пропуски. Искам да ви кажа, че 80 процента от тези пропуски вече са отстранени.
Аз съм си позволила да ви представя тук съвсем в табличен вид отбелязаните нарушения и след това нашето коментирано възражение.
Другото, което искам да ви кажа, е следното. По време на цялата проверка имахме възможност да изразим своето становище, тоест, колегите, които работиха, имаха възможност да изразят своите писмени становища, които също са внесени в Министерство на здравеопазването. Но за съжаление нито едно от тези становища също не беше взето предвид.
Последното, което ще ви кажа, може би малко за разведряване на обстановката, но една от констатациите е свързана с проверките ни по морето. Знаете, че лятото, както НАП правеше проверки по морето, така и агенцията реши да направи проверки за така наречените нелегални лечебни заведения. За съжаление, когато човек отива да търси нелегални лечебни заведения, няма как да посочи адрес, защото те са нелегални. Няма как да посочи такъв и точно затова сме посочили само региона, в който трябва да се направят проверки и инспекторите и инспектиращите органи влизат там за проверка със своите карти. В резултат на което действително една от забележките е, че заповедите, които са издадени, не са съобразени с изискването да бъдат посочени всички атрибути – БУЛСТАТ и т.н., и т.н. Просто няма как да ги посочим, те са неизвестни, те са скрити.
С това искам да завърша. Отново искам да кажа, че моето представяне тук е по желание на моите колеги, защото действително дейността, която те извършиха за тези две години, е достойна за уважение.
Молбата ми е тази: тук виждам представители на Българския лекарски съюз, на Българския зъболекарския съюз. Нека моята личност в случая – ясно е цялата работа откъде идва. Но нека не моята личност да бъде водещата, а вашата обективна оценка за работата на агенцията, защото тя има имидж. Има имидж и то положителен имидж. За съжаление от една седмица, бидейки експонирани отделни изказвания в медии и насам, натам, за съжаление се отразяват вече на нашите проверки. Ето тук са колегите, които се върнаха от една поредна проверка в „Пирогов”, от една поредна проверка в „Св. Анна” и вече там са посрещани по съвсем друг начин. Казват: вие сте престъпници, вие сте нарушители, вие не си вършите работата, а искате от нас да бъдем отговорни.
Така че с това завършвам, уважаеми дами и господа, народни представители. Нека името на агенцията остане такова, каквото е било. Надявам се, че ще има подходящ човек, който да продължи политиката, защото считам, че политиката на агенцията е правилна, тя е в името на реформите в здравеопазването, тя е в името на подпомагане на управляващата партия и на всички други – на съсловието, на пациентите – възможността действително да бъде постигнато едно по-високо качество на медицинските услуги, защото хората заслужават това нещо – качеството да бъде по-високо, а и заслужават и нашите лекари. Нека не забравяме, че за съжаление през последните месеци благодарение на това напрежение, на загубата на доверие и на това напрежение, което се създаде, доста голяма част от съсловието напуска или най-малкото – ние наблюдаваме вече това – не желае да работи, не желае да поеме отговорност, което за мен е изключително страшно.
Благодаря ви за вниманието.
Моите колеги са тук и са на разположение. Това, което аз имах да кажа, го казах. Благодаря Ви, че ме изслушахте.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, доц. Петрова.
Колеги, има ли желаещи да зададат въпроси и да направят изказване?
Госпожо Манолова, заповядайте.
МАЯ МАНОЛОВА: Уважаеми колеги, чухме една изненадваща новина в началото на днешното заседание, а именно, че изпълнителният директор на агенция „Медицински одит” е била уволнена днес преди заседанието на Комисията по здравеопазването, което за мен наистина е изумяващо. Очевидно здравният министър е обявил война не само на служителите и на самата Изпълнителна агенция „Медицински одит”, а е обявил война и на Комисията по здравеопазването. Можеше да изчака с няколко часа изслушването на госпожата пред Комисията по здравеопазването, да чуе мнението на членовете на Комисията по здравеопазването и на гостите и тогава да вземе своето решение.
Вярно е, че правомощие на здравния министър е да назначава и да уволнява директорите на агенциите, които са към неговата администрация. Но също така е вярно, че тези назначения и уволнения трябва да имат своята вътрешна логика и своята обоснованост, а не хората да се сменят като носни кърпички на принципа „мой, твой човек”.
Всъщност честите кадрови смени в системата на здравеопазването, ако бъдем честни, не доведоха до нищо добро, не подобриха качеството на здравеопазването, не подобриха правата на пациентите. Даже, ако сме честни, не започна реформа в сектора здравеопазване. А знаете, че дотук имаме три смени на шеф на Националната здравноосигурителна каса, три смени на министри, няколко смени на ключови комисии – тази по Позитивния списък, на ключови агенции към Министерство на здравеопазването. Но в крайна сметка работата не се подобри.
Това е особено важно – отношението към кадрите – когато става дума за контролни органи, защото е ясно, че всеки шеф на контролен орган влиза в съответни конфликти и противоборства с обектите на неговите проверки. И, ако той не чувства зад себе си подкрепата на своя началник, в случая на здравния министър, то това го прави абсолютно несигурен в неговите действия. Мисля, че това, тази смяна е един изключително лош знак, един лош сигнал и към другите контролни органи в сектора здравеопазване, защото това ще означава: внимавайте какво правите, вашето положение е клатещо се и при едно грешно движение, при една жалба от проверявана структура можете да се разделите със своето работно място.
Позволявам си да кажа това, защото аз се запознах с представения доклад за извършената проверка в Изпълнителна агенция „Медицински одит” и ще ви кажа, че в него от правна гледна точка има откровено смешни неща. Една голяма част е посветена на едни анализи и препоръки за това как се развиват административно-наказателните производства, как се пишат актове и се издават наказателни постановления, с едни становища, които са смешни за всеки юрист.
От друга страна, всеки от нас знае, че тази агенция беше създадена, макар и законово в предишното управление, но реално започна своята дейност в началото на мандата на ГЕРБ. Това е първият директор на тази агенция и мисля, че във всички случаи се положиха достатъчно усилия тази агенция да започне да функционира. При това това е една доста конфликтна дейност, в която трябва да бъдат санкционирани хора, които работят в един сектор.
Аз казвам, че не познавам лично госпожа Петрова, даже за първи път я виждам, но имам представа от дейността на нейната агенция не само от това, което виждам днес пред себе си като ревизионен доклад на Министерството на здравеопазването, на Инспектората към Министерство на здравеопазването, но впечатляващо е също така и че зад нея застават 40 от служителите на тази агенция, което означава наистина, че хората оценяват качествата на ръководителя на това контролно звено.
От друга страна, съгласете се, че да се пристъпва направо към уволнение, без да се даде възможност да бъдат коригирани пропуските и недостатъците, още повече че част от възраженията се признават и се приемат и става дума много често за технически грешки и незначителни нарушения. Това наистина е една крайна стъпка, която по никакъв начин не обяснява поведението на министъра на здравеопазването, който просто си е уволнил нарочената изпълнителна директорка на тази Изпълнителна агенция.
Затова аз си позволих да кажа, че с този си акт министърът на здравеопазването е обявил война и на Комисията по здравеопазването, и на самата Изпълнителна агенция „Медицински одит”, защото можеше поне да чуе мнението на народните представители, които са в тази комисия, мнението на хората, които са поканени – шефа на Българския лекарски съюз, шефа на Българския зъболекарски съюз, на фармацевтите, ако наистина иска да вземе едно решение, което да е от полза на работата.
Иначе просто ще се уволни един човек, за да може на негово място да се назначи свой човек, за което аз лично изказвам съмнение, че ще се отрази положително на работата на този контролен орган.
За съжаление аз лично не мога да се сетя по какъв начин бихме могли да повлияем върху вече взетото решение, но може би не е и целта на днешното събиране. Взето е едно решение, за което просто мисля, че всеки от членовете на Комисията по здравеопазването, който е прочел представената документация, не би подкрепил. Това може би има значение в чисто морален план не само за госпожа Петрова, но и за служителите на тази агенция, които са застанали зад нея.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, госпожо Манолова.
Заповядайте, доктор Адемов. Имате думата.
ХАСАН АДЕМОВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми госпожи и господа народни представители, уважаеми гости! Аз искам да се върна една седмица назад във времето, за да можем да си припомним каква беше идеята за това изслушване на вече бившия изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медицински одит”.
Идеята беше да чуем аргументите на всички страни в този спор, конфликт или не знам как да го нарека, за да може в крайна сметка да стане ясно кой е крив в този спор, кой е прав, какви са аргументите на едната и на другата страна. Вместо да се случи това обаче, свидетели сме на една наказателна акция, според мен, на министъра на здравеопазването не само към изпълнителния директор на агенцията, а и към Комисията по здравеопазването. Защото Комисията по здравеопазването не е институцията, която може да взема изпълнителни решения, но е институцията, която може да контролира изпълнителната власт при вземането на решения.
За да се омаловажат и да се неглижират по някакъв начин усилията на членовете на Комисията по здравеопазването, министърът с този изпреварващ ход обезсмисля на практика тази дискусия. И това е големият проблем. И проблемът не е изобщо в Комисията по здравеопазването – днес има комисия, утре пак ще има и винаги ще има Комисия по здравеопазването – но въпросът е, че с този акт се посяга на достойнството и на трудно извоювания авторитет на Изпълнителната агенция „Медицински одит”.
Преди малко госпожа Мая Манолова ви каза, че когато си контролиращ орган, няма как да си обичан от тези, които контролираш, особено, когато имаш възможности да санкционираш.
Точно затова идеята – предполагам – на доктор Шарков е била да се опитаме да съхраним авторитета на институцията. И прави чест на доц. Петрова, че тя оставя на заден план собствената си персона, а извежда авторитета на институцията, защото и след нея ще има медицински одит. Но при стеклите се обстоятелства авторитетът вече на институцията ще бъде съвършено различен и от това няма да спечели даже и министърът.
От друга страна, ще загубят пациентите, ще загубят всички, които участват в тази дейност, наречена здравеопазване.
Аз като всички останали колеги, надявам се, прочетох резултатите от тази проверка и не ми стана ясно нещо, което искам да коментираме и ще помоля чрез Вас, госпожо председател, доц. Петрова да отговори на този въпрос, защото, когато оценяваш една агенция или една институция, трябва да имаш някакви параметри, някакви индикатори, по които да я оценяваш. Така наречените стандарти за медицински одит има ли ги или ги няма? За да кажеш: тази институция си изпълнява задълженията или не ги изпълнява, трябва да ги сравниш с някакъв стандарт. Аз поне не съм чул да има такива стандарти. Ако бъркам, ще ви моля да ми кажете какви са тези стандарти, кой от този стандарт Вие сте нарушили, за да попаднете под ударите на министъра. Защото остава впечатлението, че министърът иска да наложи стандарта, който да е обществено приемлив, независимо от това дали е състоятелен от гледна точка на правомощията на агенцията.
С по-прости думи казано, министърът иска много бързо, много отчетливо, много ясно и много кратко, както каза той, а не с дълги доклади, да чуе решение, с което той да излезе пред обществото, пред лекарите, пред пациентите. Тоест, иска според мен да използва агенцията да върши нещо, което не е вменено по закон. А това няма такава агенция, която да може да го свърши и няма такъв директор. Ако директорът е лицето, което трябва да наказва, да назидава в унисон с това, което мисли министърът, нещата трудно ще се получат и със следващия директор, който и да е той. Може да е най-добрият. Но, ако не създадем условия да изчистим този проблем, аз като изпълнителен директор – казвам го условно – трябва моментално бързо, независимо от факти и от обстоятелства да отговоря на обществените очаквания по начина, по който министърът го разбира, или трябва на базата на обективната информация да изляза със становище, което от гледна точка на закона е коректно.
Това е големият въпрос. И пак повтарям, ако има някаква цел, ако може да има някаква полза от това заседание, да се опитаме всички заедно, така, както направи доц. Петрова, пак повтарям, прави й чест, първо с това, че присъства, защото не е толкова лесно след такава наказателна акция – позволявам си да го кажа точно по този начин, да се явиш пред тези, които са решили съвършено добронамерено да те изслушат или не.
Ние нямаме право да вземаме решение, но имаме право на мнение, на аргументи, на оценки и на контрол над изпълнителната власт. Ако министърът е забравил – съжалявам, че говоря в негово отсъствие – но той трябваше да присъства, за да може да отговори на всички тези въпроси, които се опитваме да формулираме.
Благодаря Ви, госпожо председател. Надявам се да участват повече хора в тази дискусия, защото тя е важна не само заради днешния акт, а е важна, за да можем да съхраним достойнството на институцията, наречена „Медицински одит”.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, доктор Адемов.
Проф. Станилов, заповядайте. Имате думата.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Аз не разбирам кой представлява Министерство на здравеопазването, защото излиза, че ние си чешаме езиците, а представител на Министерство на здравеопазването няма.
ПЕНКА БЕЛЕВА: Аз съм представител на Министерство на здравеопазването, ръководител на Инспектората, както и Валентина Георгиева – директор на Дирекция „Вътрешен одит”.
СТАНИСЛАВ СТАНИЛОВ: Искам да ви кажа, че аз не ви признавам представителството, тъй като аз съм народен представител, тук стоят народни представители, председатели на комисията и адекватното лице от изпълнителната власт е министъра и министърът не може да си позволява да унижава Народното събрание. Това, което става тук, колеги, е скандално и призовавам и управляващи, и опозиция да изразим изрично становище, че когато се обсъжда този въпрос, с този „парцал” – извинявайте за израза – който сте ни пратили, ние можем да откажем да разсъждаваме дотогава, докато министърът не се яви тук. На мен министърът не ми е началник и моите избиратели от Хасковския избирателен район не са ме изпратили тук той да ме унижава. Може да не разбирам от право, може да не разбирам от медицина, но аз разбирам от отчет и съм български учен с име и като такъв съм в Народното събрание.
Отказвам да разсъждавам каквото и да било.
А що се отнася до истината, аз разчитам на съсловните организации. Те са си казали мнението, те са ответната страна и не разчитат на министъра, който е доказал, че е несериозен за мен човек.
Извинявайте, че избухнах по този начин.
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, проф. Станилов.
Надявам се, че министърът на здравеопазването е бил сериозно възпрепятстван, вероятно е трябвало да бъде на друго място, за да пропусне заседание на Комисията по здравеопазването. Надявам се, че и заместник-министрите на здравеопазването също са възпрепятствани и затова не присъстват.
От миналата седмица са уведомени в Министерството на здравеопазването, че ще има такова изслушване.
Има ли други желаещи колеги за изказване?
Заповядайте, госпожо Петрова. Имате думата.
БИСЕРКА ПЕТРОВА: Благодаря Ви, госпожо председател! Аз не смятах да взимам отношение при изслушването, защото за съжаление съм съгласна с всички колеги, които се изказаха дотук.
Но Вие, госпожо председател, ми давате една идея, която, ако ми позволите, да дам като предложение на комисията. Точно във връзка с това, че миналата седмица бяха дадени тези документи на министъра, той беше запознат с тях. Знаеше, че ние го обсъждахме негласно, неофициално.
Така че давам едно предложение, ако желаете, да поканим министъра на здравеопазването, щом е толкова възпрепятстван, в удобно за него време, ако трябва, и да го изслушаме.
Трябва да кажа, че все пак това наистина е едно неуважение към Народното събрание, към нас, колегите. Все пак знаеше, че има изслушване и въпреки това днес е намерил време да уволни госпожата. За това е имал време, а да дойде при нас – не.
Благодаря.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря ви, госпожо Петрова.
Възприемам Вашето изказване и като процедурно предложение за покана на министъра на здравеопазването на следващото заседание на парламентарната Комисия по здравеопазването във връзка с днешното изслушване и коментара, който беше направен от колегите за неприсъствието на министъра на здравеопазването.
Моля, гласувайте процедурното предложение.
„За” – 15, „против” и „въздържали се” – няма.
Министърът на здравеопазването ще бъде поканен за следващата седмица на заседание на комисията.
Доктор Сахлим, заповядайте. Имате думата.
НИГЯР САХЛИМ: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми колеги, преди няколко дни, когато Комисията по здравеопазването отхвърли и подложи на унищожителна критика законопроекта за лечебните заведения, министърът на здравеопазването обяви, че е разочарован от здравната комисия.
Днес няма кой да отговори на въпроса дали освен че е разочарован, той обявява война на тази здравна комисия, защото, знаейки какъв е дневния ред днес на нашето заседание, час преди това обяви по медиите, че е освободил доц. Златица Петрова, което е абсолютно жест на неуважение към дневния ред на нашето заседание.
Искам обаче да попитам дали обидени министри могат да свършат работата, за която са изпратени там, за която са избрани от това Народно събрание? Дали не станаха много обектите, институциите, хората, от които той е разочарован?
Нашата работа, особено като представители на опозицията в тази комисия, не е тази да очароваме или разочароваме министъра на здравеопазването. Той е разочароват от Българския лекарски съюз, той е разочарован от Националната здравноосигурителна каса, той е разочарован от пациентските организации, той е разочарован от много, много други институции, хора и групи, както и от „Медицинския одит”, разбира се.
Лошо е, че българските граждани започват все повече да се разочароват от здравната ни система и ние не правим нищо в посока да подобрим нещо като достъп в здравеопазването, като качество в тази здравна система.
Мисля, че действително трябва министърът да дойде и да обясни със сериозни аргументи защо пристъпи към това действие. Признаваме, че е негово право. Но това, което получихме като материали, на толкова много хартия изброено, няма един сериозен аргумент. Девет пъти тази агенция иска да й се предостави софтуер, а обясненията тук са, че има пропуски в деловодството, че има сигнатура, която не е както трябва да бъде заведена, и неща, които не звучат сериозно.
Така че мисля, че трябва да се държим по-достойно като здравна комисия и действително да покажем характер, но да покажем и принципни действия.
Благодаря за вниманието.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, доктор Сахлим.
Доктор Симеонова, заповядайте. Имате думата.
КРАСИМИРА СИМЕОНОВА: Уважаема госпожо председател, уважаеми колеги! Ще бъда много кратка. Няма да изразя становище по материалите, които видяхме.
Искам да се обърна към вас и да ви кажа, че има една песен, която се казва „Ти си моето мъжко момиче”. Приемете се като мъжко момиче. Много ще Ви е трудно, но не е невъзможно.
Благодаря ви.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, госпожо Симеонова.
Има ли други желаещи народни представители да се изкажат?
Доктор Цеков заяви желание за изказване. Заповядайте, доктор Цеков.
ПЛАМЕН ЦЕКОВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Темата, която разискваме в момента, лично за мен е крайно неприятна, първо, защото се налага ние да се намесваме в сфера, която е извън нашите правомощия. Това е изцяло работа на изпълнителната власт, но когато нещата не са направени както трябва, очевидно, че ние трябва също да вземем отношение.
Абстрахирам се от личните си впечатления от доктор Златица Петрова, която познавам от много години и като заместник-министър, и като работещ в Здравната каса, и като началник на „Медицинския одит”, а защо да не кажа – и още по-отдавна като колега от болницата, в която заедно работихме. Тя работеше преди мен, разбира се.
Моите впечатления са, че „Медицинският одит” заработи много добре през 2010 г. Бяха извършени много проверки и всъщност лечебните заведения имаха респект от агенцията. Това е едно звено, което дълги години отсъстваше като ефективен контрол. То се появи в подходящия момент и даде необходимия стимул в лечебните заведения нещата да вървят по правилата, да се съблюдават медицинските стандарти, защото шефовете на болници и лекарите знаеха, че вече има един адекватен контрол.
За мен лично е необяснимо защо се е стигнало дотук, когато ние до момента не сме имали видими причини – поне за нас – които да доведат до този конфликт или до този разрив. Ние не отричаме правото на господин министъра да провежда политиката в министерството, за което отговаря. Не отричаме и неговото право да избира хората и екипа, с който той трябва да реализира политиката, която смята за правилна. Но аз смятам, че когато става въпрос за дългогодишни специалисти, доказали се професионалисти, хора, които се ползват с уважение, както виждаме, от съсловните организации, от редица колеги, това трябваше да стане по друг начин, не по този и не в деня, в който ние трябваше да разгледаме така поднесените ни материали.
Сега виждам, че цялото това упражнение, което ние правим в момента, е безсмислено. Каквото и да кажем, ще бъде след събитията, ще бъде постфактум.
Лично аз съжалявам, че се е стигнало до тук, отново го казвам, и не е това нашата политика. Аз не смятам, че Комисията по здравеопазването и най-вече представителите на ГЕРБ имат за цел нещата да се случват по този начин. Надявам се на следващото заседание господин министър Константинов да може и да ни поднесе едни убедителни аргументи за своите действия така, че да няма обидени и да няма излъгани, а просто да ни бъде предоставена достатъчно информация за действията, които са предприети, така че не да останем с усещането, че тук има някаква междуличностна вражда, а всъщност всички неща, които се правят, са в името на българското здравеопазване и в името на това нещата да се случват по най-добрия начин.
Лично аз от мое има казвам на доктор Петрова, че аз съм бил доволен от това, което съм чел за „Медицинския одит” по времето, когато тя е била ръководител на „Медицинския одит” и нямам никакви забележки по отношение на нейната дейност.
Благодаря ви.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, доктор Цеков.
Не виждам от колегите народни представители желаещи за изказвания.
Доктор Райчинов, видях, че вдигнахте ръка. Заповядайте.
ЦВЕТАН РАЙЧИНОВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаеми дами и господа народни представители, уважаема доц. Петрова, колеги! Честно казано, винаги съм гледал и съм се старал колкото може по-кратък да бъда в изказванията си пред комисията. Този път предварително моля да ме извините. Ще си позволя малко по-дълго да говоря, просто защото това е поредният акт на субективна оценка и поведение на министъра, несъобразено с никакви обективни причини, доказателствен материал или каквото и да било друго.
Самият факт на пълно пренебрежение и неуважение към вас, особено, господа депутати от управляващата партия. Не знам как търпите такова нещо. Такова пренебрежение и неуважение при положение, че от една седмица знае, че ще има такова изслушване. Поне можеше да чуе вашето мнение. За мен това означава: вие не ме интересувате, вие не сте важни, аз съм министър и ще си правя, каквото си искам, вие не сте хората, които можете да ми кажете на мен какво поведение да имам.
Ако бях на ваше място, човек, избран от народа и на които хора той дължи своето назначение, защото той го дължи на вас, а не е избран от хората, просто не бих приел такова поведение.
Затова мисля, че Комисията по здравеопазването поне би могла да приеме едно решение, че не одобрява такова поведение на министъра и това да бъде като чисто морален акт, не че нещо кой знае какво ще се случи. Но е факт.
Действително в момента не мога да разбера министърът с кого работи. Явно не работи с Комисията по здравеопазването и мисля, че това вече е очевидно и ясно на абсолютно всички – не само от опозиция, но и от представляващите управляващата партия. За мен всички вие сте стойностни хора и аз не мога да намеря причина за този отказ да се работи.
Със съсловните организации мисля, че е пределно ясно, че не се работи. Националната здравноосигурителна каса му е пречка. Защо му е пречка „Медицинският одит”? Много лесно назовими причини: отказ да изпълни поръчка, заповед от министъра. „Медицинският одит” е отказал да изпълни.
Второ, „Медицинският одит” работи добре със съсловните организации. Естествено това не се харесва на министъра.
Трето, поръчва на едни хора да напишат един доклад, в който да има поне някакви, ако ще да са никакви причини да бъде уволнен един професионалист. Ами вие сте следващите, като дойде следващият министър. Не го правете. Не го правете, защото няма почтеност в това. В тази държава е крайно време да има някаква почтеност навсякъде.
А може би има и четвърта причина. Най-вероятно на някой тунизийски приятел му се търси място да бъде назначен някъде. Трябва да се освободи някой. Вече нищо не ме учудва. Доста тунизийци се навъдиха и се назначават по разни постове.
Така че започна да ни идва много – и национални консултанти, и всичко останали.
Но по същество. След приемането и влизането в дейност на Изпълнителна агенция „Медицински одит” вие много добре знаете, че съсловните организации – мисля, че мога да говоря и от името на другите – бяхме категорично против медицинска полиция, медицински ДАНС и т.н. Със започване на дейността и благодарение наистина на доц. Петрова тя успя да ни убеди, че тази агенция може да бъде и в много голяма помощ на лекарите и на лечебните заведения. И това стана факт с техните препоръки, с изискванията за спазване на стандарти и т.н.
Много повече са нещата, които са помогнали на лечебните заведения да се приведат в съответствие с изискванията, отколкото наложените санкции. И мисля, че те доказаха като агенция, че всъщност това е тяхната цел – да доведат до спазване на качеството на медицинската помощ. В това до голяма степен те успяха. Но това не се харесва.
И защо ние не искахме Агенция „Медицински одит” и най-вече тя да е към министъра? Точно заради това, което се случва сега. Ако тази агенция беше независима – било към Министерския съвет, а най-добре към парламента, защото тя трябва да бъде такава. Тя не може да зависи от собственик на болници, а собственик на болници е Министерството на здравеопазването. И това е тотален конфликт на интереси. И сега ще се назначи човек, който да изпълнява поръчки – да унищожи една или друга болница, защото така му харесва на министъра, а не защото има обективни причини.
Затова мисля, че законодателството трябва по най-бързия начин в тази част да се промени. Самият факт на днешното уволнение доказва, че тази агенция просто няма как и не трябва да бъде подчинена пряко на министъра, защото той ще злоупотреби с нея. Не говоря в случая за този, сигурно и друг би го направил. Когато имаш такъв мощен инструмент, ще го направиш. Но когато агенцията заработи, доказа, че действително, когато тя работи както трябва, има смисъл от нея, дори има огромна полза.
Вие знаете, госпожо председател, ние обсъждахме как да направим една смесена комисия като консултативен орган към агенцията, в която да влязат и пациентски организации, за да се обсъждат отделни казуси, случаи, които касаят цялото общество. Сега всичко това явно няма да се случи. Ние обявихме през лятото, че след всички тези неща прекратяваме да контактуваме и да работим с Министерство на здравеопазването. Сега ще бъдем принудени да прекратим и работата с агенцията, защото няма да приемем човек, който изпълнява поръчки. Казвам го от сега. Тоест, няма да го приемем. Съсловието като цяло няма да го приеме.
И понеже чуваме такива неща, че такъв човек се гласи, няма да казвам нищо, все още са слухове, но няма да го приемем. И, ако продължават тези шуробаджанашки истории, не работят в полза на никого, просто не работят в полза на никого. Ако един човек е висш администратор и уволнява друг висш администратор за това, че не е изпълнил поръчка, която на него му харесва, но не е правомерна.... Аз съм запознат с докладите, с проверките и знам, че те са абсолютно обективни.
Просто не е изпълнена поръчка да се отреже главата на няколко лекари. Затова режат нейната глава. А тя наистина като мъжко момиче ще се справи. От човек като нея здравеопазването винаги ще има нужда. Лошото е, когато едни подготвен с години кадър си отива заради удоволствието или каприза, или комплекса на някой си висш администратор.
Съжалявам много, че съм по-груб и остър, но вече ни дойде в повече и на нас като съсловие. И колкото и да сме търпеливи и да искаме да запазим авторитета на министерството и на здравеопазването въобще, точно ето такива действия го срутват.
Затова, господа депутати, особено от управляващата партия, моля ви, покажете, че министърът е там, защото вие така сте решили, а не защото той е толкова велик и ще си прави каквото му дойде наум, без въобще да се съобразява с вас.
По същия начин ви моля, защото слушам от няколко дни в медиите, как щял да мине Закона за лечебните заведения в зала. Ако тази глупост, защото това е тотална глупост, написана в този закон, мине през пленарна зала, грешката няма да е негова. Просто няма да е негова, на вас ще я запишат.
Така че, моля ви, не допускайте някой, който и да било, да си прави експерименти, без да ги е съгласувал, а еднолично, защото виждате и мисля, че се разбра окончателно, че този човек не работи с никого освен със себе си.
А колкото до смените, по същия начин беше изгонен и предишния заместник-министър, и т.н., просто защото отказват да изпълняват поръчки.
Нека да се постараем, защото секторът наистина малко по малко укрепва, стабилизира се, започва да работи по-добре, по-спокойно и нямаме никаква нужда от такива трусове и да се бърка с мръсни ръце вътре.
Благодаря.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, доктор Райчинов.
Заповядайте, доктор Миланов. Имате думата.
БОРИСЛАВ МИЛАНОВ: Благодаря Ви, госпожо председател! Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа народни представители! Тук се казаха доста неща, които аз няма да повтарям по никакъв начин.
Единственото, което ще споделя с вас, е като председател на Българския зъболекарски съюз желанието ни Изпълнителната агенция „Медицински одит” да продължи да работи по същия начин, така, както е работила досега в частност с Българския зъболекарски съюз.
Условията, които бяха създадени до голяма степен пряко от доц. Петрова, наистина дадоха възможност на агенцията „Медицински одит” да се гледа не като на страшилище или орган, който буквално казано – ще употребя груб израз – реже глави на изпълнителите на дентална помощ, а по-скоро на орган, който наистина да създава правила и тези правила да бъдат реализирани в полза на гражданите на Република България.
Няма да скрия, че до голяма степен жалбите, които са подадени в „Медицинския одит”, се отнасят до лекарите по дентална медицина, свързани с изключително атрактивния аспект, наречен имплантология в нашата дейност.
Аз като председател не мога да отрека по никакъв начин желанието от страна и на доц. Петрова, и на служителите на „Медицински одит” нещата да бъдат разгледани принципно. Там, където има допуснати нарушения от изпълнителите на дентална помощ, те да бъдат коректно отразени и коригирани, а съответният колега наистина в крайна сметка да получи своето заслужено административно наказание.
И не на последно място, пациентите, които се обръщат към тази агенция, наистина да имат удовлетвореността, че не важи принципът в медицинското съсловие „гарван гарвану око не вади”.
Съжалявам за това, че буквално казано, вчера аз лично разбрах за това заседание и не можах да се подготвя, но ще си позволя да споделя, че в продължение на една седмица върви един дебат, който се води по националното радио, програма „Христо Ботев”. Имам го и мога да го предоставя, за да чуете мненията на хората, абсолютно нережисирани, включили се в ефир. Да чуете тяхното мнение както за пропуските в нашата дейност, така и за добрите думи, които казват за нашите специалисти.
И, ако до преди години системата работеше буквално казано на принципа „проба – грешка”, то в последните две години, особено в последната година мога да потвърдя категорично, че с участието и на Агенцията „Медицински одит” бяха създадени първите стъпки по отношение на въвеждането на правила на протокол, ако искате, и наред с това бяха начертани следващи стъпки, изразени в наше писмо от 5 януари към доц. Златица Петрова за организиране на съответни форуми, на които съвместно с колегите от Българския лекарски съюз наистина да разискваме и да поставим много ясно и категорично правилата, на които трябва да отговаря, образно казано, здравеопазването в изпълнение на лекарите и лекарите по дентална медицина.
Българският зъболекарски съюз никога не се е опитвал да кадрува. Българският зъболекарски съюз никога не се е опитвал да прави от здравеопазването политика и няма да го прави никога в своята дейност – поне аз докато съм председател на Българския зъболекарски съюз, но държа нашето становище да бъде чуто и да бъде взето предвид, когато се взимат важни управленски решения.
Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, доктор Миланов.
Не виждам да има други желаещи за изказвания.
Така или иначе, както заявих в началото, а и всички колеги го споделиха, Комисията по здравеопазването не може да вземе становище по така представените ни материали.
Надяваме се, че другата седмица министърът по здравеопазването ще дойде на заседанието на комисията и на въпросите, които поставят народните представители, той ще отговори.
Заповядайте, госпожо Манолова. Имате думата.
МАЯ МАНОЛОВА: Благодаря Ви, госпожо председател! Ако министърът не дойде следващата седмица на заседание на Комисията по здравеопазването, ние ще се възползваме от правото си да го питаме по време на парламентарния контрол на какви основания е извършил тази смяна. Той може да не държи обяснения пред комисията според неговото разбиране, но пред пленарна зала на депутатски въпрос няма как да не отговори.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, госпожо Манолова.
Смятам, че той ще посети заседанието на комисията. Има кой да му предаде. Парламентарният секретар на Министерството на здравеопазването присъства на заседанието. Така че смятам, че ще му бъде предадено.
Благодаря на доц. Петрова.
ЗЛАТИЦА ПЕТРОВА: И пак ще кажа: някаква личност нищо не значи. Важното е да запазим доброто име на институцията, а тя е готова да съдейства изцяло за възможността за подобряване на всички дейности, дела, намерения за подобряване на българското здравеопазване.
Благодаря ви още веднъж.
ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА АТАНАСОВА: Благодаря Ви, доц. Петрова.