И АРМИЯТА ЩЕ ДАРЯВА ПЛАЗМА

И АРМИЯТА ЩЕ ДАРЯВА ПЛАЗМА

Държавата най-накрая се зае сериозно с да осигури възможност в страната да се дарява плазма, която помага при тежките случаи на КОВИД-19. След като сутринта премиерът Бойко Борисов заяви, че ще се открият центрове за даряване в страната, властта се мобилизира на всички нива.

В даряването на спасителната течност ще се включи армията и всички от министерство на отбраната, обяви военният министър Красимир Каракачанов. Това ще се извършва в Центъра по трансфузионна хематология на ВМА. Условията за това са желаещите да са преболедували Covid-19, да са излекувани и да имат отрицателен PCR-тест.

От ГЕРБ също ще даряват плазма, ако отговарят на условията. Освен това ще дадат два апарата за извличане на кръвна плазма и консумативи за близо 200 донори. За целта ще бъдат отделени над 150 хил. лв. от партийната субсидия. Веднага щом апаратите бъдат доставени в България, ръководството на ГЕРБ ще проведе консултации с Министерството на здравеопазването, което ще определи къде да бъдат дарени двата, уточниха от партията. Междувременно самото ведомство трябва да реши къде ще се открият още центрове за даряване на плазма. В момента това се случва само в София.

Предвижда се откриването на центрове в скоро време да има още във Варна, Стара Загора, Пловдив и Плевен, за да не пътуват хората до София, каза д-р Павлина Михайлова от Сдружението за лечение на КОВИД-19 с реконвалесцентна плазма. По думите й обаче такива трябва да има във всеки областен град. За пример тя посочи Германия, където на 3 млн. души население има 100 апарата за плазмофереза. Д-р Михайлова допълни, че от Русе, Бургас и Благоевград също изразяват желание да развиват такава дейност.

Към момента има огромен интерес от страна на хора, изекувани от коронавирусната инфекция и изградили добри нива на антителата да спасят човешки животи, като дарят плазма.

60 човека, преболедували КОВИД-19 и изградили антитела са дарили реконвалесцентная плазма само от началото на месец ноември до момента, съобщи д-р Камен Стефановски. Той е единият от двамата хематолози в Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ), който се занимава с тази дейност. Само днес до обяд са минали 10 дарители. Заявки за плазма постъпват всеки ден от лечебни заведения в цялата страна, поясни д-р Стефановски. Към момента центърът разполага само с два апарата за плазмофореза, които работят на пълни мощности.

Към момента донорска плазма, освен в НЦТХ, се взима и във Военно-медицинска академия. Сектор за взимането и обработването й ще бъде открин в Регионалния център по трансфузионна хематология във Варна на 16 ноември. Сега дарители оттам пътуват до столицата. Щом това стане факт, доброволци от Шумен и Шуменска област ще могат да пътуват до Варна, като ще им бъде осигурен безплатен транспорт, заявиха от областната администрация.

Източник:




Lastest news


Active campaigns

Система за ценообразуване и реимбурсиране на лекарствените продукти

Регистриран потребител в портала може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което ще използва портала за подаване на електронни заявки за административни услуги. Процесът изисква наличие на квалифициран електронен подпис.

Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists