ЛЕКАРСКИЯТ СЪЮЗ, ЗАЕДНО С АВТОРИТЕТИ ОТ БЪЛГАРСКАТА МЕДИЦИНА, ПОИСКАХА ДА СПРЕ РАЗРУХАТА НА ДОВЕРИЕТО МЕЖДУ ЛЕКАРИ И ПАЦИЕНТИ

ЛЕКАРСКИЯТ СЪЮЗ, ЗАЕДНО С АВТОРИТЕТИ ОТ БЪЛГАРСКАТА МЕДИЦИНА, ПОИСКАХА ДА СПРЕ РАЗРУХАТА НА ДОВЕРИЕТО МЕЖДУ ЛЕКАРИ И ПАЦИЕНТИ

__ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ__
След поредните случаи с неблагоприятен изход при раждане, които в последните дни предизвикаха много коментари, БЛС организира пресконференция, на която покани водещи имена от медицинските среди, които представляват не само отделни специалности, но и болничния мениджмънт. Пред медиите бяха поставени основни въпроси, свързани с етиката, морала, квалификацията на лекарите, както и грешките на системата, които понякога се оказват решаващи. Психозата, която се насажда сред населението, е част от големия проблем, който руши доверието между лекари и пациент, каза д-р Райчинов и даде примери с пациенти от цялата страна, които отказват лечение, заради зачестилите информации за лекарски грешки в медиите. Той се противопостави остро на всички опити да се „мачка” съсловието. Като отговор на многото нападки, БЛС вече разработва нова система за обучение и квалификация на лекарите и скоро предстои нейното стартиране, съвместно с медицинските университети и дружествата по специалности. Д-р Райчинов изнесе и статистически данни, които доказват, че за последните три години средната смъртност на родилки не е по-висока от европейската практика.
Председателят на Дружеството по акушерство и гинекология проф. Тодор Чернев разказа, че всекидневно получава обаждания от болници в страната, които искат да превеждат родилки в столицата, и то за най-малките усложнения. Стресът при жените се отразява на плода, на майката и на работата на акушер-гинеколозите, посочи той.
Проф. Ст. Тонев каза, че са започнали 16 хиляди проверки на болници от прокуратурата, но от тях само 104 са преминали в досъдебно производство. „Представете си под какъв натиск са колегите всеки ден”, добави той.
„Когато се напряга една обстановка, винаги трябва да се намери някой, който да изпусне парата, и обикновено най-невинният опира пешкира. Нещо подобно се случва в последните дни”, коментира директорът на „Света Екатерина” проф. Генчо Начев.
Фактите показват, че за последните 2 години има 5 случая на отнемане на лекарски права, които са влезли в сила - аргументира своята теза, че съсловието започва да се пречиства отвътре, проф.М. Миланов, председател на етичната комисия на БЛС.
Доц. д-р Божидар Финков представи своебразна скала на грешките, която се влияе от нивото на риска при работа: малък риск – голяма полза, умерен риск - умерена полза, и голям риск – малка полза. Не е важно да има регистър на лекарските грешка като бройка, важното е да се описват неблагополучията като казуси и те да се обсъждат, за да можем да се учим от тях – добави той.
Колко струва медицината и каква медицина искаме да имаме у нас? - попита д-р Д. Димитров ,директор на МБАЛ „Св.Ана” и председател на работодателите в здравеопазването. Ако продължаваме с това безмоделие, все по-често ще срещаме български лекари в болниците в чужбина – каза той.

Беше дискутирана още трудната формулировка за лекарска грешка, както и практическото й доказване. На пресконференцията бяха изнесени още много данни и факти, свързани със системата, както и с различните проблеми от всекидневието на българския лекар. Затова всички участници се обърнаха към медиите за съдействие и общи усилия, които да помогнат за преустановяване на обществената психоза, свързана с понякога лесно употребяваното понятие „лекарски грешки”.
Пълният видеозапис на пресконференцията ще можете да видите на тук.




Lastest news


Active campaigns

20 години "Лекар на годината"

По повод юбилея ще Ви припомним в поредица от материали кои са носителите на най-престижното звание „Лекар на годината“.

Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists