ЛИМИТ НА КЛИНИЧНИТЕ ПЪТЕКИ Е ПЪЛЕН НОНСЕНС

ЛИМИТ НА КЛИНИЧНИТЕ ПЪТЕКИ Е ПЪЛЕН НОНСЕНС

style="text-align: justify;">

Д-р Георги СТАВРАКЕВ, зам.-председател на БЛС
Интервю на Мария КАРАБОЙЧЕВА, 27 Септември 2012г.в.”Марица”

Няма да има 150 милиона лева повече за здравеопазване - това е поредният балон

- Д-р Ставракев, срещата ви с НЗОК преди няколко дни не протече гладко. Какво ще става с проектометодиката за финансиране на болниците, която Касата предлага?
- След недобре протеклата първа среща с управителния съвет на НЗОК не достигнахме до съвместна позиция относно методиката, която е предложена от д-р Пламен Цеков. И която се опитва да въвежда лимитиране на дейностите на ниво клинични пътеки. Категорично изразихме своето несъгласие на този начин на регулация на бюджетите на болниците. С голямо безпокойство приехме и информацията, че най-вероятно няма да бъдат платени надлимитните дейности на болниците за второто тримесечие. А за третото тримесечие получихме уверение, че ще се платят. Логично обяснение как така ще бъде прескочено второто тримесечие не получихме, въпреки многократните въпроси. Накрая ни казаха, че искат да видят какво ще бъде изпълнението на бюджета. И след анализ до края на октомври или ноември щели да видят дали ще изплащат тези надлимитни дейности. Това категорично не можем да го приемем. Както и каквото и да било лимитиране, включително и в извънболничната помощ. Напрежението напоследък малко е паднало, но проблемът не е решен. На тоя етап има само голи пожелания. И най-сетне очакваме да видим изпълнени заявените за пореден намерения, че здравеопазването ще бъде приоритет. На заявки, които не са финансово подплатени,сме се наслушали достатъчно.

- Преди време д-р Цеков заяви, че по всяка вероятност не сте чели методиката.
- За да стигнем до тази среща, няма как да не сме я чели. Чели сме я, разбира се, и то в детайли. Изразили сме притесненията си и сме казали какви проблеми ще възникнат. Още тази година болниците подават ежедневна информация за всеки приет и дехоспитализиран пациент. Освен това Касата има претенции да се премине на седмични отчети. Абсолютна илюзия е, че увеличаването на документацията ще реши проблема с недостатъчното финансиране. Нито пък контролът ще бъде подобрен. Касата има предостатъчно информация и към момента да си прави своите прогнози и статистики, за да може адекватно да разпределя необходимите средства. Не мога да приема, че трябва от прогнозен бюджет на лечебно заведение, както е в момента, да се слезе на лимит на клиничните пътеки. Това е пълен нонсенс. Тази методика не може да въведе по-добър контрол на средствата, както се твърди. Дали сме предложения за друг тип контрол за ограничаване на евентуални случаи за надписване или опити да се отчете неизвършена дейност. Това трябва да стане с максимално ускореното изграждане на интегрирана информационна система, която да включи електронно досие на пациента, лична електронна здравна карта, чрез които да става валидирането на заплащането на каквато и да е медицинска дейност.
- Здравната каса май не се съобразява с доста от вашите предложения. Какво ще направите, ако и този път се случи така?
- Поискахме от МЗ да бъде внесена промяна в Закона за здравното осигуряване, която да задължава съвместното изработване на методика за регулация на бюджетите. Защото каквото и да договаряме в останалите клаузи на Националния рамков договор, ако бъдем лишени от правото да участваме в изработването на тази методика, всички наши усилия преди това могат да останат напразни.
- Как би се отразила на пациентите тази методика, ако остане в предложения вид?
- Ще има затруднен достъп на пациентите до лечебните заведения и при всички случаи ще се увеличат кешовите заплащания. При изчерпване на съответния прогнозен бюджет по съответната клинична пътека пациентът ще трябва да се преориентира към болница, където бюджетът не е изчерпан. Това създава предпоставки за предумишлено насочване на поток от пациенти към определени лечебни заведения, което моментално създава съмнение за корупционни действия.
- Ще има ли 150 милиона лева повече за здравеопазване?
- Това е другият голям балон, който започна да се надува миналата седмица. Дано стане ясно, че тези 150 милиона няма да са в повече, защото 100-те милиона, които няма да могат да бъдат прехвърлени от НЗОК към министерството догодина, както беше предвидено тази години, поради решението на Конституционния съд. Той забрани подобно прехвърляне, като го определи като противоконституционно. Тоест тези 100 милиона ще останат в бюджета на НЗОК. А останалите 50 милиона, за които се твърди, че ще дойдат в повече, са онези 50 милиона, които няма да бъдат усвоени тази година от бюджета на Касата - пак поради решението на Конституционния съд и поради умишленото неактуализиране на бюджета на НЗОК за тази година, което прави невъзможно използването им през 2012 година

На практика няма да има увеличение на бюджета нито със стотинка. Такива са намеренията на този етап и ние възразихме остро срещу тях. Като се вземат инфлационните процеси, увеличените цени на енергоизточниците, горивото, хранителните стоки, не можем да ги приемем. В многократно публикувани анализи напоследък се доказа, за пореден път, че България е страната, в която се отделят най-малко публични средства за сектор здравеопазване под 4 процента от БВП. И нека не говорим за него като приоритет, ако ще останем с подобни параметри на публичния финансов ресурс. Това е абсолютна демагогия и популизъм, на които няма кой повече да повярва.




Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists