ПОЗИЦИЯ НА НСОПЛБ ОТНОСНО ОПИТИТЕ ЗА ЛЕГАЛИЗИРАНЕ НА СВОБОДНО ГЕНЕРИЧНО ЗАМЕСТВАНЕ
ДО:
ПРОФ. Д-Р ХРИСТО ХИНКОВ
МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
ДО:
ПРОФ. Д-Р ИЛКО ГЕТОВ
ЗАМ.-МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
ДО:
СТАНИМИР МИХАЙЛОВ
УПРАВИТЕЛ НА НЗОК
ДО:
Д-Р ИВАН МАДЖАРОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БЛС
Уважаеми проф. Хинков,
Във връзка с обсъжданата за пореден път възможност за корекция на назначената от лекар терапия от страна на фармацевта (т.нар. генерично заместване), категорично заявяваме, че всеки един специалист трябва да изпълнява дейности, свързани с професионалната си компетентност. Лекарите – да диагностицират и лекуват чрез определяне на терапията, а фармацевтите – да изпълняват предписаното лечение, така както е зададено от лекуващия лекар. Възможността за генерично заместване съществува, при условие, че е изрично посочена от назначилия лечението лекар, който по закон носи цялата отговорност за последствията от проведеното лечение. ОПЛ познава изцяло конкретния пациент от години в био-психо-социален аспект: анамнеза на живота, настояща клинична картина, алергични прояви, съпътстващи заболявания и терапия, съответните лекарствени взаимодействия и противопоказания, социална среда и навици, финансов статус и нагласи за придържане към една или друга терапия и др.. В същото време единствено ОПЛ може да проследи и познава ефекта от предхождащо лечение - липса или незадоволителен ефект от един или друг медикамент, активната му субстанция или помощни вещества, специфични за всяка търговска форма, отношението на пациента към медикамента, което до голяма степен определя и степента на сътрудничество от негова страна, което освен медицина, основана на доказателствата, включва и медицина базирана на опита и наблюдението.
Съгласно т 2. на ал. 1 чл. 34 от НАРЕДБА № 4 ОТ 4 МАРТ 2009 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРЕДПИСВАНЕ И ОТПУСКАНЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИ ПРОДУКТИ, не се разрешава генерично заместване на предписания от лекаря лекарствен продукт, като изрично е посочено, че когато лекарственият продукт е предписан под търговското си име, се отпуска точно предписаният продукт.
„Чл. 34. (1) При отпускане на предписани лекарствени продукти се спазва следният ред:
1. (изм. - ДВ, бр. 81 от 2013 г.) когато лекарственият продукт е предписан чрез международно непатентно или фармакопейно наименование на лекарственото вещество, се отпуска лекарствен продукт, разрешен за употреба в страната, който съдържа предписаното активно вещество, като задължително се спазват предписаната лекарствена форма и количеството в дозова единица;
2. когато лекарственият продукт е предписан под търговско наименование, се отпуска точно предписаният продукт. (2) Когато аптеката не разполага с предписания лекарствен продукт, магистър- фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа. В този случай датата и часът на постъпването на рецептата се отразяват върху нея.“
Не трябва да пренебрегваме и възможността за създаване на корупционни практики, която би била насърчена от въвеждането на опция за генерично заместване без съгласието на назначилия терапията лекар. Има т.нар. интегрални схеми (хоризонтални и вертикални), които са особено удобни за собственици, които притежават цялата верига – производстворазпространение-продажба. Има и такива, които я притежават частично, от второто ниво до аптеката, включително.
Гореизложеното е основание, УС и НС на НСОПЛБ да отхвърли категорично въвеждане на генеричното заместване извън разписаното в актуалната, цитирана от нас наредба и подкрепя позицията на Български лекарски съюз.
Позицията може да прочетете и тук