"ПУЛСС" (ПРАКТИЧЕСКИ УВОД В ЛЕЧЕНИЕТО НА СПЕШНИТЕ СЪСТОЯНИЯ)
align="justify" />Проект BG051РО001-6.02.02 ПУЛСС (Практически увод в лечението на спешните състояния) е в рамките на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007-2014”.
Проектът започна на 10 юли 2009 г. и е с продължителност 29 месеца - до 10.12.2011 г.
Общата стойност на проекта е 6 258 653, 64 лева.
Целта на проекта е подобряване качеството на предоставяната спешна медицинска помощ, особено на уязвими групи от населението чрез подобряване знанията и уменията на персонала на спешната медицинска помощ. Проектът предвижда изпълнение на мерки, насочени към повишаване професионалния капацитет и въвеждане на добри клинични практики в сферата на спешната медицинска помощ.
Целевата група на проекта е медицински и немедицински персонал в 28 центрове за спешна медицинска помощ и техните филиала, участващ пряко в дейностите на спешната помощ, т.е. над 6 500 души персонал от центровете за спешна медицинска помощ.
В рамките на проекта се предвиждат следните дейности:
* изготвяне на информация за подкрепа на процеса на обучение на персонала на спешна медицинска помощ: анализ на потребностите от обучение, база данни на персонала в спешната медицинска помощ и неговата квалификация и база данни за преподаватели в областта на спешната медицина;
* изготвяне и разпространение на протоколи (алгоритми) за клинично поведение в спешната медицина;
* проучване и прилагане на добри европейски практики в сферата на спешната медицинска помощ;
* разработване програма за обучение, осигуряваща надграждащи знания и умения на целия медицински персонал в сферата на спешната медицинска помощ. Ще бъдат изготвени три типа програми за обучение на целия персонал, участващ в процеса на предоставяне на спешна медицинска помощ:
- учебна програма за лекари – 40 часа (5 дни);
- учебна програма за медицински специалисти – 40 часа (5 дни);
- учебна програма за шофьори – 20 часа (3 дни);
* изготвяне медицински стандарт по спешна медицина;
* разработване и внедряване на електронна страница за надграждащо обучение по спешна медицина, която ще съдържа всички информационни материали, разработени за целите на проекта и методологична информация - за медицински специалисти и за специалисти извън системата на здравеопазването с линк към интернет страницата на МЗ;
* провеждане на обучение на персонала от центровете за спешна медицинска помощ (най-малко 6 500 души: 1 500 лекари, 2 500 медицински специалисти, 2 500 шофьори и друг персонал. Обучението ще се провежда по предварително изготвените програми. Освен конвенционалния начин за обучение ще се ползва и дистанционно теоретично обучение, основащо се на въвеждането на системата MООDLE. Практическото обучение ще се провежда от водещи в областта на спешната медицина преподаватели-специалисти в предварително избрани болнични заведения и съгласно създадената база данни преподаватели. Ще бъде доставен хардуер и софтуер за надграждащо обучение и манекени за обучение в 28 центрове за спешна медицинска помощ и в центровете за обучение по проекта.
Цялостно управление и администриране на проекта се изпълнява от Министерство на здравеопазването.
Изпълнителите на всички дейности се избират при спазване на разпоредбите на действащото национално законодателство в областта на обществените поръчки и правилата за провеждане на процедури за възлагане на обществени поръчки от МЗ, когато се финансират със средства от ЕС.
Кратко описание на проекта Свали файл:
Времеви график Свали файл:
Предстоящи дейности Свали файл:Контакти Свали файл:
Lastest news
Active campaigns
Регистриран потребител в портала може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което ще използва портала за подаване на електронни заявки за административни услуги. Процесът изисква наличие на квалифициран електронен подпис.