Широко обсъждане на проблемите при провеждащата се здравна реформа
Изх.№59/09.02.10г.
До Председателите и членовете на УС на РЛК
Уважаеми колеги,
Предвид възникналите проблеми при провеждащата се здравна реформа от настоящето правителство, УС на БЛС проведе редовно заседание с акцент за анализ и изграждане на визия по подпомагане разрешаване на затрудненията.
Очертаните проблеми са на няколко нива и сектора в здравната система:
1.Новите условия за сключване на договор по клинични пътеки с болничните лечебни заведения и произтичащите проблеми и затруднения от тях.
2.Промененият начин на финансиране – с делегирани бюджети и такива, в несъответствие с различните нива медицински дейности и медицинските стандарти както и правилата за добра медицинска практика.
3.Слабо организирано здравно обслужване на населението в областта на спешната помощ на този етап по време на реформа в болничния сектор.
4.Разчита се в голяма степен в доболничната част на здравеопазването обслужването на населението да се поеме от практиките
на ПИМП и СИМП при намален финансов ресурс за пациентите.
5.Не се отчита географската специфика и произтичащата от нея неподготвена в достатъчна степен инфраструктура в страната.Този факт затруднява допълнително населението за своевременна и достатъчна по дейност медицинска помощ на този етап.
6.Не се обсъжда в никакъв документ и на никакво ниво в институциите на държавата какво ще се случи с лекарите, медицинските специалисти и друг персонал от преструктурираните болнични лечебни заведения.
7.Има ли предвиден финансов ресурс за този персонал при положение, че ще се пренасочи в по-високо ниво болнично заведение?
Какво се случва ако не се пренасочи освободения персонал на териториално ниво?
• Тези и много други общи и регионално специфични проблеми е редно да се подложат на широка дискусия с представители от областни, общински власти и кметове по общини и области.
• Да се включат в дискусията с предложения по решаване на регионалните проблеми и местните представители на синдикатите, на РЗЦ, директори на болнични лечебни заведения и ДКЦ, както и МЦ.
• Не на последно място е необходимо да бъдат поканени и местни депутати от настоящото Народно събрание както от парламентарната комисия по здравеопазване, така и от други комисии.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ ТЕМИ ЗА ДИСКУСИЯ И ВИЗИЯ С ОТГОВОРИ:
- Има ли изградена и осъвременена Регионална здравна карта /по закон на 3 години се осъвременява/?
- Как се изпълняват правомощията на Общинските съвети по всички закони, в които е застъпено и ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО-ЗМСМА, Закона за общинска собственост, Закона за общинските бюджети, Закона за здравето, Закона за лечебните заведения и др.?
Как е застъпено здравеопазването в Областната стратегия за развитие и Общинския план за развитие?
Освен държавата, как местната власт ще се включи в провеждане на здравната реформа, защото за момента лекарското съсловие се е включило със своя ниско и неадекватно заплатен труд да упражнява професията си на повече от две места, за да поддържа приличен жизнен стандарт ?
Какво местните структури ще предложат на населението като пациенти, които са и техни избиратели, защото изборите ще дойдат, а обещания много?УС на БЛС