СКОРО ЩЕ НИ ЛЕКУВАТ ТЕЛЕВИЗИИТЕ

СКОРО ЩЕ НИ ЛЕКУВАТ ТЕЛЕВИЗИИТЕ

__17.02.2011 г.
Саморазправата с лекари е симптом на разпад на държавата
Янина Здравкова__
Безпрецедентната политическа и медийна кампания срещу лекарското съсловие доведе до логичен завършек. Все по-често пациенти псуват и заплашват с бой лекари, има и случаи на разбити врати на операционни, оплакаха се от ИСУЛ - болницата, която стана печално известна със смъртта на едно дете вследствие на лекарска небрежност. Случайно или не, най-много случаи на насилие от страна на пациенти са регистрирани в същото отделение - УНГ.
Нито политици, нито медии обаче желаят да си дадат сметка какво означава това и докъде ще доведе. За управляващите нападките срещу лекарите са идеален начин за отвличане на вниманието и за прехвърляне на вината за некадърното управление на здравната система. Медиите пък тиражират денонощно лекарски грешки, небрежности, грубости - там, където ги има, и там, където ги няма. По две причини. Първо - за да се подмажат на политиците, и второ - защото се смята, че това е интересно за публиката. За същата публика, която превърна "Перла" и "Забранения плод" в най-гледаните предавания. И която реагира подобаващо - псува и заплашва лекарите и в най-скоро време ще започне да ги бие. Въпрос на още няколко репортажа.
Това е дъното.
От едната страна имаме тотално лумпенизирано и оскотяло общество, а от другата е неговият продукт - дехуманизираните лекари. Това е дълго развивал се процес и за него виновниците са цяла върволица. ГЕРБ просто катализира процеса с нескопосаното си управление на здравеопазването и кампанията срещу съсловието. Виновни са тези, които превърнаха лекарите в търговци, а болниците - в търговски дружества, и им набиваха новите принципи на работа - "Парите следват пациента" и "Заплащане за извършена дейност". В резултат пациентите станаха клиенти. Който няма пари - не получава услуга, а качеството и хуманното отношение не са калкулирани в и без това ниската цена, на която е остойностен лекарският труд. Виновни са политиците в последните поне няколко правителства, защото не можаха и не пожелаха да направят друга реформа и да въведат ред в здравната система. Пациентите трупаха недоволство с години, което сега се отприщва и е на път да помете всякакъв здрав разум в отношенията лекари-болни. Хората вече звънят в телевизиите за щяло и нещяло и скоро сигурно някой доктор ще изяде боя само защото не се е усмихнал на пациента и не му е предложил чай.
Нещата са стигнали дотам, че вините далеч не са само в сектора на здравеопазването. Да се саморазправяш с лекар, да си излееш върху него яда, че си чакал пред кабинета, или защото е помолил да не присъства цялата рода при прегледа, или просто защото животът е скапан - това не е само първосигнална реакция. Тя означава и че хората не разпознават други източници на правда освен собствените си юмруци и, евентуално, медиите. В нормалните общества, когато смяташ, че няма ред в болницата или лекарят е сгрешил, подаваш жалба в администрацията на самата болница до този, който я управлява или притежава - например министерството, и до съда - ако смяташ, че ти е причинена вреда. Но не тръгваш да биеш лекаря! Или поне подобни реакции не са правило. Тук обаче се уповаваш на собствените си сили, защото институциите са компрометирани и не вдъхват никакво доверие.
Саморазправата е симптом на примитивни общности. Например, доскоро предимно ромите - хора с ниска здравна култура и хигиенни навици - се събираха на тумби и заплашваха лекари с линч, когато техен роднина почине в здравното заведение. Сега това започват да правят и българи, и цигани, и всички...
Започващата война по кабинети и болници означава, че държавата и държавността са в разпад, а на тяхно място се настанява някакъв родовообщинен порядък, в който оцеляват само силните. Който е недоволен от лекаря, го пребива, а присъдите се издават от вечерните новини, а не от магистрати. Защо човек да се влачи по съдилища, с техните такси, бавене и вещи лица, които не вадят окото на другите гарвани? А и да успее да осъди лекаря, какво от това? Редица онкоболни например вече осъдиха здравното министерство за липсата на лекарства. И до какво доведе тази демократична процедура? Не до повече лекарства, а до отказ на МЗ изобщо ги осигурява. Лекарствата вече ще се купуват от болниците, а не от министерството, само и само да не бъде съдено то, а лечебните заведения. А медикаментите гарантирано ще са по-малко и отпреди.
Лекарят, от своя страна, няма защита. На кого да се оплаче - на полицията? На същата полиция, чийто политически шеф даде старта на войната, обвинявайки лекари от парламентарната трибуна в умишлено убийство на неродено бебе? Или да отвърне подобаващо и наистина да причини вреда на пациента?
Резултатът от тази война е ясен. Кадърните лекари просто ще напуснат страната, в която всяка вечер телевизията ги представя като крадци и убийци, а пациентите ги мразят. Тук ще остане шепата некадърници, която сега се представя като олицетворение на цялото съсловие. А на пациентите няма да им остане друго, освен да се лекуват по телевизията.




Lastest news


Active campaigns

Национална кампания на БЛС срещу насилието над медици

Български лекарски съюз рестартира националната си кампания срещу насилието над медици #ПребориГнева със серия от обучения, които са разработени от психолози на Лаборатория за психично здраве - ВМА

Code Health TV
SatHealth
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists