ЦЕЛИ ОБЛАСТИ В СТРАНАТА ОСТАВАТ БЕЗ ЛЕКАРИ

ЦЕЛИ ОБЛАСТИ В СТРАНАТА ОСТАВАТ БЕЗ ЛЕКАРИ

style="text-align: justify;">Това е тревожната статистика, публикувана в сборника "Здравеопазване 2013", издание на Националния център за обществено здраве и анализи. В повече от половината области у нас броят на лекарите на всеки 10 000 души е под средния за ЕС, показват последните данни на изследването. Лекари липсват все повече в областите Разград, Силистра, Кърджали, Смолян, Добрич, Благоевград и Перник.
"Новите данни потвърждават тенденцията, че цели региони могат да останат без лекари. Ще ви дам един пример - преди 10 г. в болницата в Русе беше невъзможно да си намериш работа, а сега няма област без вакантни места", коментира проблема д-р Цветан Райчинов пред в.Труд. Като допълва още, че под санитарния минимум продължават да са анестезиолозите, педиатрите, патоанатомите, но към тях се присъединяват ендокринолозите и хирурзите. "Няма как някой да те накара да отидеш да работиш в Разград или Кърджали, ако не ти предложи добро заплащане. А това не се случва, просто защото не е осигурено нужното финансиране. Затова се засилва тенденцията медиците да търсят работа зад граница - най-вече в Белгия, Дания, Швеция и Норвегия. Интересът към Германия, Англия и Франция е постоянен", казва още д-р Райчинов.
Средната възраст на българския лекар е над 50 г. "За съжаление 30% от всички доктори у нас (те са 28 643) са в пенсионна и предпенсионна възраст и се чудим кой ще ги замени", допълва пред изданието той.




Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists