БЪЛГАРСКИЯТ ЛЕКАР Е ДОБРЕ ПОДГОТВЕН И ЖЕЛАН НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА

БЪЛГАРСКИЯТ ЛЕКАР Е ДОБРЕ ПОДГОТВЕН И ЖЕЛАН НАВСЯКЪДЕ ПО СВЕТА

BNR Интервю с Цветан Райчинов и Стойчо Кацаров
БНР, “Нещо повече”

Водещ: Продължаваме със здравна тематика. Вицепремиера Симеон Дянков и уволнения зам.-министър Гергана Павлова заявиха, че министъра на здравеопазването д-р Стефан Константинов е знаел, че цените на лекарствата са се повишили. Това влиза в задълженията на Константинов, каза финансовия министър Симеон Дянков по една национална телевизия днес. Както всеки ден аз следя лихвите, така и колегата ми в здравното ведомство би трябвало да е запознат с всички важни неща в своята сфера, категоричен бе вицепремиера. Той обаче отбеляза, че здравеопазването е тежка система и исторически най-често търпи смяна на министри. Да припомня, уважаеми слушатели, че Стефан Константинов е третия здравен министър от 2009 до сега. С една дума – поевтиняването на лекарствата – чакаме отговор. Целия хал в здравеопазването към днешна дата- да му мислят болните, или както се казва да не се налага да се лекуваме. Председателя на БЛС д-р Цветан Райчинов е наш събеседник, здравейте.
Цветан Райчинов: Здравейте.
Водещ: като че ли пак настанаха сложни времена. Ако останем и без министър на здравеопазването какво правим? Или пък кой е проблема, който трябва да се реши незабавно?
Цветан Райчинов: Първо да кажа, че все пак има една стабилна институция в здравеопазването, която си запази дейността, възможностите и добрите предложения в тази сфера и това е БЛС. При нас такива ...

Водещ: За това ви провокирам, разбира се.
Цветан Райчинов: Да, Здравната каса не само липсва управител, липсва и председател на надзорния съвет. До кога ще трае това положение не знам. Определено там се чувстват проблеми. И това всъщност алармирахме ние при уволнението на Нели Нешева и аз отново ще го кажа – не да защитаваме личността д-р Нели Нешева, а институцията каса и тя да работи, защото в крайна сметка това е важното за системата, не толкова кой ще я оглавява.
Водещ: Важен въпрос за решаване, това са така или иначе бюджетите на големите болници, на малките болници, разпределението им, което трябва да стане час по-скоро, в началото на годината става винаги и всеки трябва да знае с какви финансови средства разполага. Вече има забавяне, как смятате това да... трайно и наложителни да се случи?
Цветан Райчинов: Не, слава богу преодоля се това, ние оказахме съответния натиск, разпределени са средствата, както и са платени вече до колкото имаме информация задълженията към изпълнителите за януари в доболнична помощ, мисля че за болниците най-късно до утре и това трябва да е приключено. Но ние приемаме това разпределение като първоначално. Утре ще има изслушване в комисията по здравеопазване към парламента на директорите на районни каси, а решението и предложението на касите и нашето е веднага, може би от другата седмица, да започнат срещи по области – с директорите на регионалните каси, всички ръководители на болнични лечебни заведения в съответната област и в присъствието на БЛС, за да се убедим и те, и ние, че няма субективен фактор. А че разпределението е реално, правилно и най-вече да бъде прозрачно и настояваме, защото там се влагат публични средства, това да бъде и публично. Тоест да бъде обявено на сайта на касата и достъпно за всички. Независимо, че болниците са търговски дружества.
Водещ: Дано стане наистина.
Цветан Райчинов: Така трябва да бъде.
Водещ: Д-р Райчинов, цената на лекарствата е една силно политизирана и дискутирана тема последните две седмици, но пък в крайна сметка всички знаем, че има фирми, които произвеждат, внасят лекарства и те са ухажвани от определени съсловия лекари, от ... как според вас трябва да се регулира пазара за лекарствата? Днес явно ще говорим за пазара на яйцата, пазара на лекарствата, общо взето пазара изпреварва и доходи и надежди на потребителя.
Цветан Райчинов: Да. Според мен е малко обратното, по-скоро не лекари ухажват фирмите, а обратно – фирмите-лекарите. Така че и това е обяснимо. Те предлагат своите продукти. Но ...
Водещ: Но това ухажване води до поскъпване на много лекарства и най-вече до излизането на много пациенти, недоволни от болничните заведения.
Цветан Райчинов: Вижте, все пак темата лекарствен пазар, лекарствени войни, всичко това, което наблюдаваме близо вече месец, е малко извън периметъра на съсловната организация на лекарите. Цените на лекарствата...
Водещ: Но може да отнеме главата на министъра на здравеопазването.
Цветан Райчинов: Може. Всеки отговаря за това, за което е назначен. Човек ако заема даден пост, трябва да си дава и сметка дали може да се справи с него. Но цените на лекарствата, специално на лекарите ни интересуват до толкова, до колкото ако са по-ниски, болниците съответно ще плащат по-малко за лекарства, тоест ще остават повече пари за възнаграждения на персонала и за инвестиции. Естествено и пациентите ще могат да се лекуват с повече, по-добри и по-евтини лекарства. Това са двете посоки, които нас ни вълнуват. Но това не значи, че нямаме мнение, становище и че наистина е необходимо и възможно цените на лекарствата на пазара в България да бъдат регулирани и това е факт в твърде много европейски страни. Една от идеите например, които чух беше на някоя от пациентските организации, сега в момента не се сещам точно коя, беше да се продават лекарствата с уеднаквени, унифицирани цени във всички аптеки със съответния бандерол, примерно като цигарите. Нещо, което не е лошо. До колко приложимо вече не е в моята компетенция да кажа. но явно след като другите страни са намерили начин, трябва да намерим и ние. И явно до момента други интереси са били водещи.
Водещ: Дано наистина се намерят най-добрите интереси и за потребители и за производители и за вносители. Сега, наш събеседник е и д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата на пациентите. здравейте, д-р Кацаров.
Стойчо Кацаров: Здравейте ... Център за защита правата в здравеопазването.
Водещ: Здравеопазването, да. Но както се казва здравеопазването е пряко свързано с пациентите. провокирам ви от гледна точка на това, че отново има проблеми в .. ето в Пирогов има починала жена от апандисит. Как трябва обикновените пациенти да се борят за правата си? В крайна сметка не може да казваме наистина, че само лекарите са виновни.
Стойчо Кацаров: Да. Първото нещо, което трябва да направят пациентите е да се запознаят с правата си, защото нашата работа като организация показва, че българите, ние като българи по начало изглежда сме такива в манталитета ни да не се интересуваме от тия неща, но на практика хората просто не знаят правата си. Не знаят правата си, това е първото нещо, което трябва да направят. На второ място, моето лично мнение е, че в нашата страна лекарите и пациентите са жертви на лошо управлявана здравна система години наред.
Водещ: Само д-р Райчинов, на линия сте?
Цветан Райчинов: Да, да.
Водещ: Идеята е да направим дискусия, защото като че ли пациентите все повече са недоволни към лекарите. Д-р Кацаров, продължете.
Стойчо Кацаров: Това мисля – и едните и другите са жертви на лошо управлявана система. За мен е очевидна тенденцията на влошаване на качеството на медицинските услуги и тя е следствие на погрешно водена политика. Ние се върнахме към бюджетното здравеопазване, превърнахме болниците в едни административни структури, на път сме да превърнем лекарите в държавни чиновници – всичко това рефлектира върху ... резултата от всичко това е влошаване на качеството на медицинските услуги. В здравеопазването лошото качество се измерва с починали хора, с инвалидизирани хора, които са могли тези състояния да бъдат предотвратени.
Водещ: Като че ли това е упрек и към лекарите, д-р Райчинов, но все пак всеки трябва да си знае правата. Как наистина докторите да станат по-неуязвими от гледна точка на практиката, защото все пак здравето – това не е да начертаеш една линия от А до Б и да кажеш – линията е готова.
Цветан Райчинов: Да, категорично е така. Позволете ми преди това да се съглася с това, което каза д-р Кацаров. Това са основните истини и причината – най-вече липсата на политическа воля. Мога да кажа, че от своя страна БЛС достатъчно пъти и достатъчно често е предлагал да се случат нещата така, че да се подобри здравеопазването. Едно от тези неща например е остойностяване на труда, гарантиране на необходимото оборудване, подготовката на специалисти – по всичко това ние многократно сме давали своите предложения. За съжаление до сега като че ли много бавно и мъчително част от тях си пробиват път. И все пак бих цитирал някои социологически проучвания, които показват, че българите близо 80% и повече са недоволни от здравеопазването, но са доволни от лекарите….
Водещ: Да, това е добре.
Цветан Райчинов: Все пак показва, че българския лекар е добър лекар, търсен лекар, а и със сигурност френски, немски, австрийски и други лекари няма да дойдат в България. Така че наистина трябва нещо да се направи и за здравеопазването и в частност за лекарите, защото те са които правят тая система. И една неподготвена и неразумно действаща администрация в тази система е повече от опасна.
Водещ: Д-р Кацаров, защо пациентите не се пребориха да бъдат по-евтини лекарствата. Какво направихте, миналата година, въобще – знае се проблема, а пък никой нищо не казва.
Стойчо Кацаров: А, не, не. Ние специално от ЦЗПЗ казахме много пъти. Казахме, че не е правилно да се прехвърлят по този начин и да се отмества един търг, да се правят 50 търга в болниците. Нашето предложение беше всички лекарства да преминат към Здравната каса, защото по данните, които имаме, специално за онкоболните – не повече от 40% са лекувани във времето, когато здравното министерство провеждаше централизираните търгове. И е нормално разхода като цяло да нарасне. Ние предупредихме, че новия закон за лекарствата, който беше изменението в закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, който беше приет миналата година, сам по себе си създава предпоставки за корупция и за повишаване на цените на лекарствата. Просто никой не слуша в нашата държава. Всеки си мисли, че знае всичко, че може всичко, не желае да се съобразява и след това казва – защо не предупредихте. Предупреждавахме многократно – и писмени становище, и в медиите, че това са неща, които не са правилни. Сега изпратихме ..
Водещ: С една дума смятате ли, че монопола на лекарствата у нас ще бъде разбит или пък ...
Стойчо Кацаров: Е, аз ако съдя по действията, които приема министъра на здравеопазването и въобще правителството като цяло – нищо няма да последва от това. Това са едни упражнения пред публиката да хвърляме прах в очите на хората, че нещо правим. Нищо няма да последва. Ако иска да има по-ниски цени на лекарствата трябва да се борят с монополи, трябва да установят правила за честна конкуренция и да следят за спазването на тези правила, да намалят таксите, които събират в системата на здравеопазването, да скъсят сроковете за издаване на разрешения, защото само ще дам пример, защото това са неща много специализирани и не съм сигурен, че хората изобщо разбират какво говорят. Таксата за издаване на разрешения за употребата да се пусне един лекарствен продукт в цената е 30 000 лева. 6 месеца е срока з издаване на това разрешение. 5000 лева е таксата за откриване на аптека. Е добре, мислите ли, че тези такси, които събираме и после си раздаваме като бонуси няма да влязат в цената на лекарството? Ами разбира се, че ще влязат. Ако искате да намалите цената на лекарството, намалете тези такси, намалете сроковете, в които ги издавате. Защото всичко това, включително и риска от забавянето се калкулира в цената. И няма как друг начин да е. Казвам нещо конкретно, което може да се направи ...
Водещ: С една дума подсказвате или пък директно казвате, че министър Константинов може би ще бъде сменен или пък трябва да бъде сменен?
Стойчо Кацаров: Вижте моето мнение какво е – Стефан Константинов е един симпатичен човек, политически той е изчерпан. Приключил е като министър. Сега, дали ще бъде сменен или не – това аз не мога да гадая, защото не съм врачка. Тук в нашето правителство смените стават както му хрумне на премиера, ще се събуди утре сутринта, ще мине по някоя бензиностанция и ще цъфнем с нов министър. Но политически въпроса е приключен, според мен. Човека изпадна в пълна изолация, има неодобрението включително и на собствената си парламентарна група. Очевидно е, че не е в състояние да вземе каквото и да било решение. Никаква политика не може да бъде проведена, ако си в конфронтация със съсловните организации, с НС, с неправителствения сектор – каква политика ще провеждаш? Със Здравната каса даже си в конфронтация, виждате какви писма си разменят през медиите даже..
Водещ: Да, „Здравната каса да си седне... да не казвам къде” – цитирам точно думите на министър Стефан Константинов. С една дума явно нещата и въобще в сферата на здравеопазването предстоят и тежки реформи и тежки сътресения. Д-р Райчинов, да завършим разговора. Самочувствието на българския лекар – това прословуто самочувствие всеки се оправдава и го размахва като бяла престилка във всички медии. Не е ли време наистина българския лекар да защити по някакъв начин и своите професионални права? Обръщам се към вас, защото все повече като че ли Има недоволни пациенти, поне така се чува по медиите.
Цветан Райчинов: Да. Първо да кажа, че българския лекар има своето самочувствие и има защо да го има.
Водещ: Има самочувствие като заминава в чужбина да практикува.
Цветан Райчинов: Достатъчно показателен е факта колко много са търсени и колко добре приети са нашите лекари в европейските и други страни. Трябва да ви кажа, че почти няма град в Германия, където български лекар да не е поне завеждащ отделение. В доста болници. Така че българския лекар е и добре подготвен и добре обучен и знае какво и кога и как трябва да направи за своите пациенти. Друг е въпросът, че се намират достатъчно институции, донякъде и медии, донякъде и други фактори, които се мъчат по всякакъв начин да смачкат това самочувствие. Кой има полза от смачкан лекар, аз не знам. Но препоръката ми е просто да не се прави. Един лекар се подготвя минимум, в най-добрия случай, за 15 години. И да бъде унищожен като професионалист, като самочувствие не е никак добре нито за него, нито за неговите пациенти. И в този смисъл и това, което казахте преди – не е въпросът само в министъра, в министерството трябва да има екип. Един човек, колкото и да е подготвен, колкото и да може и да знае, без екип не би могъл да свърши нищо.
Водещ: Разбирам. Понеже времето напредва и един последен въпрос към д-р Кацаров. С една дума да припомним правата на пациентите, какво е основното правило, освен да иска, да се надява на добро здравеопазване, с една дума?
Стойчо Кацаров: С една дума няма да мога, но да кажа, че има право да получи лечение – има право и да откаже лечение.
Водещ: Както се казва има право и да осъди болничното заведение, ако е недоволен или пък не дай си боже има нещастен случай. Благодаря ви, наистина темите са много обхватни в здравеопазването. Наши събеседници бяха Стойчо Кацаров от ЦЗПЗ и д-р Цветан Райчинов, председателя на БЛС.

style="text-align: justify;">




Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists