Д-Р БРЪНЗАЛОВ: НЯМА ДА СЕ СЪГЛАСИМ С РЕСТРИКТИВНИТЕ ТЕКСТОВЕ В БЮДЖЕТА НА НЗОК
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да разполага с 9.452 млрд. лв., предвижда проектобюджетът за 2025 г. на кабинета "Желязков".
В ситуация на намаляващ бюджет, с над 65 млн. лв. по-малко от предходния, той има два основни проблема, които не са добри нито за лекарите, нито за пациентите. Първият проблем е биомаркерите, които ще са за сметка на болнична помощ, каза председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов.
„Предлагат се нови дейности, въпреки че в проекта никъде не е упоменато как ще бъдат разплатени средствата, които не достигнаха миналата година за лечебните заведения. Предлага се зад гърба на Министерство на здравеопазването да създадем и договорим нова процедура, по която да бъде заплащан биомаркерният тест. Зад това прозират лобистки интереси“, каза д-р Брънзалов.
Той уточни, че има много голям брой медицински изделия, които пациентите доплащат, както и твърде много изследвания, водещи до точна диагностика за масови заболявания, които също не се заплащат от Здравната каса. „Няма яснота какво ще се случи, ако в перото за медицински изделия се вкарат биомаркерите и те надвишат определената стойност от 5 млн. лв. В проекта за бюджет обаче е записано, че ако на 1 юли се отчете недостиг на средства в болнична помощ, трябва да бъде задействан механизъм за намаляване на цените на клиничните пътеки. Сетили са се, че това трябва да се договори с БЛС и са се сетили, че Лекарският съюз няма да е съгласен с този механизъм, затова е записано Надзорът да определя за второто полугодие цените на клиничните пътеки. Не мога да си обясня защо единствено в болнична помощ се налагат такива рестриктивни мерки", каза д-р Брънзалов и заяви, че не може заради надвишаване на средствата на някои лечебни заведения да бъдат намалени цените за всички. „В същото време в Закона за здравното осигуряване е записано, че заплатите на работещите в сектора трябва да бъдат осигурени. Как ще стане това, ако на 1 юли някой реши да намали цените на пътеките с 20%? Така се създава скрит дефицит. След като това правило важи само за болнична помощ, накрая ще бъде заявено, че само там парите са били достатъчни, а по другите пера е имало недостиг. Това не е правилно“, отбеляза председателят на БЛС.
Той беше категоричен, че контролът трябва да бъде превантивен и от страна на Лекарския съюз е предложен механизъм за това. „Когато пациентът получава информация на секундата каква дейност е извършена и какво заплаща Фондът за това, тогава контролът може да бъде финансиран“, каза д-р Брънзалов.
„В бюджета никъде не е уточнено как ще бъдат намалени с 200 000 хоспитализациите, сравнявайки двата проекта. Бюджетът е чисто монетарен и е предпоставка да бъде игнориран договорният процес“, каза още д-р Брънзалов. Той заяви, че в проекта не е заложено нито едно от предложенията на Лекарския съюз за извеждане на дейности от болничната в извънболничната помощ.
По отношение на първичната извънболнична помощ д-р Брънзалов заяви, че този бюджет няма да помогне за увеличаването на броя на общопрактикуващите лекари. „Джентълменски предлагаме обаче средствата в ПИМП да бъдат насочени целево в детското здравеопазване, защото най-изявения дефицит на кадри в първичната извънболнична помощ е при педиатрите. По този начин може да се въведе политика в бюджета по време на договорния процес и тези практики да бъдат стимулирани. Другият акцент е наблюдението на хронично болните, тъй като ако те имат добро диспансерно наблюдение, резултатите ще са по-добри и няма да има 2,1 млн. хоспитализации“, каза той.
You can see all the material here
Source: БНТ
Lastest news
Active campaigns
Български лекарски съюз с кампания в помощ на лекарите, които търсят работа и лечебните заведения, които набират медици.