Vaccination is a matter of personal choice

Vaccination is a matter of personal choice

България остава страната с най-ниско ваксинационно покритие дори по време на четвъртата вълна и с най-висок процент смъртни случаи от коронавирусната инфекция.

Как Български лекарски съюз (БЛС) ще съдейства за ускоряване на ваксинационния процес, каквато декларация бе приета на 72-я събор на организацията, трябва ли да се засили контролът върху противоепидемичните мерки и какви са приоритетите на новия Управителен съвет на съсловната организация, всички тези теми коментира новият главен секретар на БЛС д-р Валентин Пеев.

- Д-р Пеев, четвъртата пандемична вълна е факт, но в страната сме с най-ниско ваксинационно покритие и най-висока процентна смъртност. Какво не се случи, за да стигнем дотук ?

  • Появата на четвъртата вълна беше неизбежна. Тя започна с помасовото пътуване на хората в страната и в чужбина през летния сезон и то на фона на по-леките противоепидемични мерки. Резултатът бе напълно очакван още повече при наличието на много по-заразния Делта вариант на SARS-CoV-2, който засяга и хората в по-млада възраст, дори децата. От своя страна те са много по-активни, което също допринесе немалко за по-масовото разпространение на коронавирусната инфекция. - Къде тук човешкият фактор и по отношение на управляващите в здравеопазването, и по отношение на нас, гражданите, ни изигра лош номер? - Не ми се иска да посочвам кой какво не е направил, кой какво не е изпълнил. Според мен информацията, която се поднася на обществото, както за ползата от ваксините, така и за самия вирус, трябва да е на разбираем език. На хората трябва да се говори със спокоен тон, но аргументирано и с доказателства. Не смятам, че сме сгрешили. Просто, противоепидемичните мерки трябва да бъдат спазвани – дистанция, дезинфекция, носенето на маски и по-малко контакти. Оттук трябва да се започне, за да знаят хората, че Делта вариантът е по-заразен и полесно се разпространява. Затова и трябва да са по-внимателни, за да се предпазим от вируса. Спазват ли се по-леките мерки, няма да се наложи и да се налагат по-драстични, каквито вече преживяхме в началото на пандемията.

- Има ли риск от по-висока заболеваемост, след като учениците започнаха училище присъствено?

  • Мога да коментирам на базата на опита, който имаме с вълните на грипните състояния. Това е заболяването, което най-бързо се разпространява от учениците. При спазването на най-обикновените мерки, за които вече говорих, като прибавим и честото проветряване на класните стаи, рискът може да бъде сведен до минимум. Отделно за децата и тийнейджърите е добре да правят закаляващи процедури и да спортуват, за да укрепят имунната си система.

- Контролира ли се в достатъчна степен изпълнението на противоепидемичните мерки?

На моменти този контрол се преекспонира. В крайна сметка, всичко трябва да бъде в нашето съзнание, да се изразява в нашата лична отговорност най-напред към самите себе си и след това като членове на обществото. Преди всичко обаче е личната отговорност. Не е възможно да сложим санитарен инспектор до всеки болен или човек с някакви симптоми, или във всяко едно учреждение да има контролен орган, който да извършва постоянно проверки. В крайна сметка, отговорността за здравето е на самия индивид.

- На своя 72-и събор Българският лекарски съюз излезе с декларация, че ще работи в подкрепа на ваксинационния процес и ускоряването му. Как точно ще стане това?

Самата декларация показва виждането на Българския лекарски съюз към този процес. Тя беше подкрепена от всички участници в събора, а те са представители на цялото съсловие. Ваксините са единственото оръжие срещу разпространяващия се КОВИД-19. Самите те не спират боледуването, но намаляват рисковете от заразяване, тежкото му протичане, затова и за момента те са най-доброто средство за предпазване.

- Предстои първото заседание на Управителния съвет на БЛС в обновения му състав. Кои проблеми и задачи ще си поставите, като приоритетни за решаване?

  • Първото заседание обикновено е чисто организационно, защото не малка част от състава на Управителния съвет е сменен. Ще се запознаем с Правилника за работа, трябва да бъдат разгледани някои чисто организационни въпроси. Приоритетът ни ще е предстоящото ново договаряне с Националната здравноосигурителна каса и други, въпроси по отношение на структурите на БЛС, оформянето на регистъра, взаимодействието между регионалните колегии. - Заплащането за работа с КОВИД болни вече се изчислява по нова методика. Според Вас, необходимо ли е тя да бъде променена, тъй като има медици, които се чувстват ощетени? - В началото, когато новата методика беше въведена имаше някои разминавания и в желанието на медиците, и в начина на работа, но тези неща вече са изчистени и колегите са по-спокойни, а лечебните заведения си получават допълнителните възнаграждения.

- Като гледате обновения състав на БЛС, има ли той ресурс да отстоява достатъчно настойчиво и без сътресения параметрите по договарянето с НЗОК, а и да отстоява правата на лекарите?

  • Да, смятам, че колегите са професионалисти всеки в своята област и могат да допринесат за подобряване на условията за работа на лекарите у нас. Разбира се, когато има договаряне е нормално да има противоречия, но се надявам да намерим разумното решение.

- Ще бъдат ли достатъчно ефективни КОВИД зоните в диагностичноконсултативните центрове, като се има предвид, че все още има проблеми с отпусканите от тях т.нар. безплатни лекарства, лишаването от медикаменти на здравнонеосигурените, на които се полага само преглед, както и от неразписания начин на придвижване на инфектираните до тях?

  • Създаването на КОВИД зоните бе, за да се подпомогнат болниците в борбата с коронавирусната инфекция. Целта им е да предоставят на хората помощ както в диагностицирането, така и в лечението и последващото наблюдение. Те имат своето място, стартирането им бе по-бързо, защото го наложи развитието на четвъртата вълна. Надявам се, че в кратки срокове нещата се урегулират. Колкото до това, че на здравнонеосигурените в зоните се полагат само безплатни прегледи и изследвания, но не и безплатни лекарства, трябва да се знае, че всеки човек има както права, така и задължения. Щом те не са си внасяли здравните осигуровки, не могат да черпят ресурса на отговорните, принципните и редовните платци. На здравнонеосигурените не е отказано обаче болнично лечение.

- Според Вас, ефективни ли са механизмите за управление на пандемията, изпълнява ли се стриктно пандемичния план?

  • Хубавото беше, че такъв план беше създаден. Той определя и регулира параметрите на действие.

- В нашата страна населението е с най-нисък процент сложени ваксини. Редно ли е те да станат задължителни за определени професии, както вече е в редица европейски страни?

  • В последните дни започна да се поставя и трета доза. Надявам се интересът да се повиши, защото страната ни продължава да е на едно от последните места по този показател. Ваксини са осигурени, имаме право на избор и всеки отговорен човек би трябвало да направи тази стъпка. Колкото до това дали за определени професии те трябва да са задължителни, моето лично мнение е, че това е право на личен избор.

- Ще се справят ли болниците, ако пандемичната вълна продължи да се увеличава?

  • Доброто на този етап е, че има известно задържане на заболеваемостта. Лечебните заведения вече са подготвени, оборудвани са, лекарите имат опит. Мисля, че колегите ще се справят, както се справиха и при предишните вълни. Надявам се системата да издържи, но ще се повторя – това зависи само от нас.

- Болници само за КОВИД или КОВИД легла във всяка болница – кое е по-ефективното решение?

  • Не могат да се отделят болници за лечение само на КОВИД, защото тези болни имат редица придружаващи заболявания, които имат нужда от допълнително лечение. На този етап не е необходимо да се правят промени в посока на създаване на лечебни заведение само за КОВИД-19.

- Какво още може да се направи за по-бързото и ефикасно справяне с пандемията?

  • Всички да проявяваме по-голяма отговорност, тъй като здравето е задължение най-напред на самата личност, след това на обществото. Ако всички сме по - дисциплинирани и отговорени за своето здраве, ще има добри резултати и за общественото здраве. Пандемията показа едно, че не можем да влияем на времето и на обстоятелствата, но когато сме заедно и сме организирани, можем да си помогнем.

- Как ни промени пандемията в личностен план?

  • Във всеки един от нас тя остави отпечатък. Дали тя ни направи подобри или станахме егоисти, е трудно да се каже. Едно обаче е ясно, а именно, че доброто говори тихо, злото крещи. Аз мисля, че от нея можем да излезем по-добри.

You can see all the material here

Source: Clinica.bg Clinica.bg




Lastest news


Active campaigns

Система за ценообразуване и реимбурсиране на лекарствените продукти

Регистриран потребител в портала може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което ще използва портала за подаване на електронни заявки за административни услуги. Процесът изисква наличие на квалифициран електронен подпис.

Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists