ЗА СОЦИАЛНИТЕ БЕЗПЛАТНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОБЩОПРАКТИКУВАЩИТЕ ЛЕКАРИ В БЪЛГАРИЯ

ЗА СОЦИАЛНИТЕ БЕЗПЛАТНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОБЩОПРАКТИКУВАЩИТЕ ЛЕКАРИ В БЪЛГАРИЯ

style="text-align: justify;">

Вече от 2000г. знаем какво е да си общопрактикуващ лекар в България. Това е лекар с определено много добра медицинска квалификация, който работи и организира лечението на пациентите си 24 часа 365 дни в годината вече в продължение на 13 години.
Той сключва договор с Национална здравноосигурителна каса за определен вид недофинансиран и неадекватно остойностен лекарски труд.
Но когато той трябва да заплаща от джоба си стойността на реформата на общините в България в областта на здравеопазването, това вече е меко казано безобразието на системата и ще се мотивирам защо.
1. По Конституция всеки гражданин на България има право на достъпна медицинска грижа във всякакъв вид, уредена в съответните ни закони.
2. Основните функции се изпълняват от центровете за спешна медицинска помощ в страната и регионите. Те се финансират от държавата.
3. Следващите в системата, осигуряващи този достъп са общопрактикуващите лекари, финансирани за медицински дейности - прегледи, имунизации, манипулации от договор с Национална здравноосигурителна каса.

Остават за изясняване следните въпроси, повдигнати от семейните лекари в страната, след намаляване на заплащането им за регистрирани като неблагоприятни лекарски практики в определени общини:
1. Кой и как може да финансира социалната дейност на семейните лекари в отдалечени и планински райони?
2. Кой и как може да предложи помещения за лекарски кабинет и поддържането им в тези райони на социално слаби граждани и самотни възрастни хора?
3. Кой и как ще осигури транспорта на медицинските екипи на ОПЛ до тях по всякакъв повод през всички годишни сезони ?
4. Кой и как ще финансира допълнително нужния медицински и не медицински персонал за тези граждани на страната, които са и данъкоплатци за техните здравни нужди?
5. Кой ще поеме професионалния риск, на който са изложени семейните лекар, изпълнявайки несвойствените им задължения-носене на ваксини с хладилни чанти, пренос на техника, която може да дефектира при този примитивен начин на ползване и т.н.?

Изход има и то повече от един, ако си отговорим на следните въпроси, а именно:
• Как се формира годишният бюджет на една община?
• Как се разходва този бюджет?
• Как се субсидират общините по целеви програми ?
• Къде и колко е бюджетът, отделен за здравеопазване, който те получават от държавата, чиито платци са и тези самотни възрастни и безработни граждани?

Възможните отговори могат да дойдат от правителството, Министерство но труда и социалната политика, от Националното сдружение на общините в България.
Сега е мястото и на Националната пациентска организация да се погрижи и за тези пациенти, а не само за онкоболни, хемодиализирани и органотрансплантирани.
Защото в европейските държави е така:
• Франция - посещението на всеки лекар извън кабинета му се калкулира отделно колко км. е до дома на пациента, в колко часа през деня или нощта е посетен, тежест на здравния проблем, ако е през зимата дали е с кола, шейна, ски или друго средство-всичко се калкулира и се заплаща на медицинското лице, прегледал пациента в 1 ч. през нощта в планината в единствената къща в региона с хипертонична криза при обилен дъжд или снеговалеж.
• В някои арабски страни се предлагат и поддържат с оборудване лекарски кабинети и само се изчаква съответният лекар да започне да практикува. И там са на смесено здравно финансиране, но намират начин да ценят лекарския труд, а не карат лекарите да товарят на камили чантите си и други консумативи, за да работят.
Това е възможно да се случи и в България и това зависи от нас, колеги - ОПЛ.

Д-р Диана Чинарска
ЧЛЕН НА УС на БЛС




Lastest news


Active campaigns

Система за ценообразуване и реимбурсиране на лекарствените продукти

Регистриран потребител в портала може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което ще използва портала за подаване на електронни заявки за административни услуги. Процесът изисква наличие на квалифициран електронен подпис.

Code Health TV
CME Academy
Medicalnews
Cluster
Credoweb Learning Modul
Осцилококцинум

International partners

IAMRA
WMA- World Medical Association
FEMS European Federation of Salaried Doctors
CPME The Standing Committee of European Doctors
UEMS European Union of Medical Specialists